***  استعدادهای شهرستان بافت و عدم امکانات***
 
(کارخانه نساجی)
 
 
روزگاري كه هر تاقه كرك ۳۰ سكه طلا  فروخته مي شد
۹۰۰ تن كرك و تنها يك درصد برنامه ريزي

استان كرمان با دارا بودن ويژگي هايي مانند تنوع اقليمي، مراتع گسترده و وجود نژادهاي شاخص و بي مانند، از مهم ترين مناطق پرورش دام و طيور در كشور است و ارزش توليدات دامي آن، سالانه به ميلياردها ريال مي رسد. هم چنين عشاير در هر سال ۹۰۰ تن كرك مرغوب، بيشتر در ارتفاعات مركزي استان از جمله در شهرستان بافت توليد و صادر مي كنند كه اين ميزان، ۸۰ درصد كرك توليدي كشور است.
خلوص بالا، زياد بودن نسبت كرك به مو و ظرافت مطلوب كرك توليدي، از ويژگي هاي اصلي اين نوع كرك به شمار مي رود. اين الياف به خاطر جلا پذيري، دوام، گرما و جنبه تجملي و زينتي خود، مورد توجه بسيار واقع اند؛ به گونه اي كه در دوران قاجار در حكم ذخاير و پشتوانه هاي مالي محسوب مي شدند و قيمت هر تاقه آن در حدود ۳۰ سكه طلا بود.
در اين ميان بز كركي رايني به علت توليد اين نوع از الياف دامي كه سالانه فراتر از ۲۰ ميليون دلا ر ارز عايد كشور مي كند، نقش عمده در اقتصاد دامداري ايران دارد.
شمار اين بزها در حال حاضر به دو ميليون را‡س مي رسد و ميزان درصد كرك خالص آن بيش از ديگر دام هاست. از موي اين بز براي تهيه سياه چادر و از كرك آن در تهيه پوشاك استفاده مي شود. اما پرورش دهندگان اين نوع دام، با مشكلات و موانعي مانند تخريب مراتع، كمبود و گراني علوفه و بيماري هاي دامي روبه رو هستند كه امكان توسعه بيشتر اين دام را از آنها سلب مي كند.
معاون امور دام و طيور سازمان جهاد كشاورزي استان كرمان با اشاره به خشك سالي و نروييدن نباتات در سال هاي اخير مي گويد: بسياري از اين خانواده ها مجبورند از جو، به عنوان مهم ترين علوفه دستي براي تلطيف دام استفاده كنند كه اين امر، هزينه اي سنگين به دامداران وارد مي سازد.
وي مي افزايد: يكي از مشكلات اساسي ما در صنعت كرك، نداشتن محصول نهايي است. با آن كه استان كرمان يكي از مراكز مهم توليد كننده الياف در كشور به شمار مي رود، اما از داشتن حتي يك كارخانه ريسندگي نيز محروم است.
وي مي گويد: بخش عمده محصول ما توسط دو كارخانه داخلي خريداري مي شود و به همين خاطر، صدور كرك خام به خارج از كشور ممنوع شده كه اين مساله موجب پايين آمدن قيمت كرك و وارد شدن ضربه هاي بسيار به توليد كنندگان شده است.
معاون امور دام و طيور سازمان جهاد كشاورزي استان كرمان هم چنين درباره  روش خريد محصول كرك از دامداران مي افزايد: هيچ ضابطه و معياري در اين زمينه وجود ندارد. چرا كه بيشتر خريداران اين محصول را دلالان و تاجراني تشكيل مي دهند كه مبناي خريدشان بر اساس كيفيت است.
معاون امور دام استان مي گويد: در حالي كه ميزان توليد كرك خالص در استان ۹۰۰ تن است، سالا نه بيش از هزار و دويست تن كرك در استان خريد و فروش مي شود. زيرا دلالان، كرك هاي ناخالص و دباغي شده را به اين كرك خالص اضافه مي كنند تا حجم آن را بالا  ببرند.
وي با تاكيد بر لزوم برنامه ريزي دقيق در زمينه طراحي سيستم خريد و جمع آوري كرك از عشاير با قيمت مناسب، از كافي نبودن اعتبارات با نياز توليد كنندگان و نبود نيروي متخصص مورد نياز به عنوان ديگر مشكلا ت صنعت كرك ياد مي كند.
وي هم چنين به طرح جامع اصلا ح نژاد بز كركي، بحث تعادل دام و مرتع پروژه تلقيح مصنوعي به عنوان برنامه هاي در دست اجرا در اين زمينه اشاره مي كند و مي گويد: برنامه هاي ما متناسب با حجم توليد نيستند و ما با داشتن دو ميليون را‡س بز كركي، تنها براي ۲۰ هزار را‡س يعني كمتر از يك درصد برنامه داريم.
وي مي افزايد: با وجود طرح جامع دولت در زمينه تصدي گري و محول كردن كار مردم به خودشان، هنوز بخش خصوصي در اين زمينه فعال نشده است.

 بافت ؛ دومين توليدكننده كرك مرغوب جهان

 

 شهرستان بافت نخستين توليدكننده كرك مرغوب در ايران و پس از كشور چين دومين توليدكننده كرك مرغوب در جهان است. مدير كل امور عشايري استان كرمان با بيان اين مطلب گفت: در شهرستان بافت سالانه بيش از 400 تن كرك مرغوب توليد ميشود. وي افزود: در اين شهرستان 8 ايل و 41 طايفه شامل 5880 خانوار عشايري و جمعيتي افزون بر 34 هزار نفر زندگي مي كنند. وي شمار دامهاي عشاير شهرستان بافت را بيش از يك ميليون و 150 هزار راس اعلام كرد. تاريخ : ۳٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

كشف آثار مسجد هزار ساله در رابر بافت

نماينده ميراث فرهنگي شهرستان بافت از كشف آثار يك مسجد هزار ساله در منطقه آبدر از حوزه بخش رابر اين شهرستان خبر داد.
محمدعلي تاج پور ديروز به خبرنگار ايرنا گفت: از اين مسجد جز تپه هاي باستاني چيزي بر جاي نمانده و كتيبه بناي مسجد كه بر روي سنگ هاي كوهستاني حك شده گوياي قدمت اين مسجد است.
به گفته وي كتيبه نوشته شده به خط كوفي مي باشد و از تاريخ ساخت آن دقيقا يك هزار سال مي گذرد.
تاج پور افزود: اين كتيبه به منظور بررسي و حفاظت بيشتر به موزه سنگ نبشته هاي استان كرمان واقع در گنبد جبليه تحويل گرديده است.تاريخ : ۳٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

پارک ملی خبر


پارك ملي خبر و پناهگاه حيات وحش روچون در زمينه هاي كشاورزي، دامداري، معدن، جنگل و مرتع، داراي قابليت ها و استعدادهاي فراواني است كه همين قابليت ها سبب جذب جمعيت و در بعضي موارد اشغال زيستگاهها شده است. اما منطقه به دليل برخورداري از ذخاير بيولوژيك منحصر به فرد و طبيعت بكر، از چنان ارزشي برخوردار است كه نمي توان از آن به عنوان منبع خام جهت كشاورزي و صنعت استفاده كرد. از قابليتهاي اين منطقه مي توان به قابليت هاي تحقيقاتي به خاطر تنوع گياهي و جانوري، قابليت هاي آموزشي از جهت پديده هاي جغرافيايي، زمين شناسي، علوم جانوري و ...، قابليت هاي گردشگري به دليل چشم اندازهاي زيبا و دلنشين طبيعت (كه تاكنون به دليل دوري از شهرهاي بزرگ در نزد مردم ناشناخته مانده و تنها دره زيبا و ديدني شاه ولايت و چشمه گواراي آن، گاه و بيگاه پذيراي تعداد اندكي از بازديدكنندگان است) و قابليتهاي حفاظتي به دليل تنوع و تراكم پوشش گياهي، حيات وحش و زيستگاههاي بكر و دست نخورده اشاره كرد.
دهستانهاي خبر، دشتاب، شاهماران و وكيل آباد، از مهمترين مراكز جمعيتي موجود در پارك هستند. به طور كلي روستاييان و عشاير، جوامع انساني مؤثر در طبيعت اين منطقه را تشكيل مي دهند. جوامع عشايري به دليل وابستگي شديد به محيط طبيعي اطراف خود،  از سالياني دور در مسير كوچ خود از محدوده پناهگاه مي گذشته اند و منطقه ييلاق و قشلاق طوايفي از آنها داخل محدوده پناهگاه واقع بوده كه بر اساس مميزي انجام شده در سال ۶۸ و به دليل حفاظت اسكان عشاير، كوچ عشاير به خارج از محدوده پناهگاه تغيير يافته است. اما مسأله عشاير هنوز از مشكلاتي است كه ذهن محيط بانان منطقه را به خود مشغول كرده است. قلندري، مسئول محيط زيست بافت در اين زمينه مي گويد:
وجود بعضي از آباديها و روستاها در داخل و حاشيه پارك و همچنين وجود بيش از اندازه عشاير در منطقه كه تعداد زيادي از آنها هنوز طرح اسكان نگرفته اند و براي مأمورين مشكل ايجاد مي كنند، از مشكلات عمده اين منطقه است. وي همچنين كمبود نيرو، بحران خشكسالي و تأمين آب وحوش منطقه را از ديگر مشكلات اين منطقه ذكر مي كند.
وجود محيط باناني كه به خاطر عشق و علاقه وافرشان به طبيعت و با وجود همه مشكلات و كمبودها، به حفظ و حراست از منطقه مشغولند، از جمله مسائلي است كه نمي توان آن را ناديده انگاشت. مي شود گفت، محيط بانان جزو زحمتكش ترين و در عين حال گمنام ترين اقشار جامعه هستند كه ميراث طبيعي بجا مانده از اعماق گذشته ها را جان مي بخشند.

حيات وحش:

اين منطقه شامل گونه هايي از پستانداران مثل: كل و بز، قوچ و ميش، جبير، گرگ، پلنگ و يوزپلنگ، كاراكال، رودك عسل خوار، سگ تور،  شغال، كفتار، گراز، سمور، روباه و انواع مختلفي از پرندگان شكاري از جمله: عقاب طلايي، پيغو، قرقي، انواع بلبل، كبك، تيهو، شاهين، هدهد، داركوب باغي، جغد كوچك، كلاغ ابلق، زاغ نوك سياه و ... است. همچنين خزندگاني مثل بزمجه، انواع مارمولك، مار جعفري، كك مار، مار يالدار، مار دست بندي و افعي نيز در اين منطقه ديده مي شودو بعضي از گونه هاي جانوري اين پارك از جمله يوزپلنگ، كاراكال و پرندگاني چون هوبره در سطح كشور منحصر به فرد هستند.

تصاویری زیبا از پارک ملی خبرتاريخ : ۳٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

 

 خبر و طبیعت زیبایش

کرمان دیاری است آرمیده در دل کویر. دیاری که زخم تازیانه های باد همواره بر تنش نقش بسته و از هر زخم درختی به بار آمده است. سرزمینی که با وجود صحراهای داغ و تفتیده، سرشار از طبیعتی است که انتظار باران و غرورسرکش کویر او را از سبز شدن باز نمی دارد. در پهنای این سرزمین، جنگل ها، مراتع، کوهستانها و طبیعت رازآلودی غنوده که پناهگاه امنی است برای انسان به تنگ آمده از زندگی معاصر. انسانی که در عمیق ترین زوایای روح خود عاشق طبیعت است.

 پارک ملی خبر و پناهگاه حیات وحش  روچون ، با ۱۷۰ هزار هکتار وسعت، در محدوده حوزه استحفاظی شهرستان بافت و در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب این شهرستان واقع شده است. سه نوع آب و هوای سردسیر، معتدل و گرمسیری در پارک موجب تشکیل سیستم های اکولوژیک مختلف شده و زیستگاههای متفاوت، چشم اندازهای دیدنی و گونه های گیاهی و جانوری فراوانی را در منطقه بوجود آورده است. پس از بررسی  های انجام شده در سال ۱۳۵۴، منطقه خبر و روچون، در لیست پناهگاه و مناطق حفاظت شده کشور ثبت و در سال ۱۳۷۸ بخش اعظم آن تحت عنوان پارک ملی خبر به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید. کوه خبر دامنه های سرسبز این کوه، دشت ها، چراگاهها و ارتفاعات نیمه گرمسیری و مناطق معتدل تا زمینهای گرمسیری جنوبی، در هر گوشه ای از دامان دست نخورده و پراعجاب خود، پوششهای گیاهی خاصی را می پروراند و در هر فصل از سال پذیرای گونه های جانوری مختلفی می باشد. علاوه بر این در طی سالیان دراز، فشارهای طبیعی، برداشتها و خشکسالی های متوالی را تحمل نموده و گونه های جانوری و گیاهی موجود در آن، همواره خود را با این زندگی پرفراز و نشیب وفق داده و باقی مانده اند. اما متأسفانه گونه هایی نیز وجود داشته اند که نسل آنها قبل از اعمال کنترل و حفاظت منطقه منقرض شده است. ساکنین منطقه می گویند که تا سال ۱۳۴۱ شمسی در کوه بزرگ خبر، کوه زنجیر آویز و ... خرس سیاه آسیایی زندگی می کرده و غذای خود را از میوه های اهلی و وحشی نظیر زیتون،  انجیر، خرما و همچنین عسل به دست می آورده است. جمعیتی از گور ایران نیز تا سال ۱۳۴۱ در دق علیجان زندگی می کرده که از آن سال به بعد این حیوان در منطقه دیده نشده است،. بخش اعظم این منطقه به وسیله کوهها پوشیده شده، اما پراکندگی این ارتفاعات در تمامی سطح پناهگاه یکسان نیست. به جز کوه بزرگ و کوچک خبر که در شمال غربی پناهگاه به صورت منفرد دیده می شود، دیگر کوههای مرتفع موجود در پناهگاه، به صورت رشته کوهی از شمال شرقی تا جنوب غربی پناهگاه کشیده شده است. همچنین وسعت زیاد منطقه باعث ایجاد دره های بسیاری شده که از مهمترین آنها می توان به دره شاه ولایت، دره خبر، دهنه گردو و ... اشاره کرد. دو قله اصلی چاه برف و برج شوم از دیگر جلوه های طبیعی این منطقه است. همچنین غار شب پره که در کوه خبر واقع شده و شبیه تالار بزرگی با ۴۰ متر ارتفاع و ۲۰ متر پهنا است که دیوار ه ای صیقلی بر پیشانی آن مشاهده می شود. در این پناهگاه دشتهای مختلفی نظیر: دشت مرکزی، دق علیجان، دشت میل زنگی و ... وجود دارد که زیستگاههای مناسبی برای انواعی از جانوران می باشد. به دلیل کمبود ریزشهای جوی، میزان آبهای سطحی منطقه بسیار ناچیز است و به جز ایامی که در اثر بارندگی شدید مسیلها آبدار می گردند، بقیه مواقع سال اکثر مسیلها خشک و بی آب بوده و ساکنان منطقه همچنین وحوش و دامها، نیاز خود را از آبهای زیرزمینی تأمین می کنند. چشمه ها، رودخانه ها، چاهها، قنوات و ریزابهای موقت و فصلی از منابع آبی این منطقه به شمار می آیند.

پوشش گیاهی
در تشکیل جوامع گیاهی مختلف در پناهگاه حیات وحش خبر و روچون، عواملی نظیر ارتفاع از سطح دریا،  رطوبت، جنس طبقات خاک، وجود ارتفاعات و دیگر عوامل اقلیمی و ریزشهای جوی دخالت دارند. یکی از عوامل بسیار مهم در پوشش گیاهی منطقه، تأثیر عملیات بهسازی یا تخریب منطقه به وسیله انسان است. به طوری که دخل و تصرف ایجاد شده و تغییرات مصنوعی می تواند چهره یک منطقه را دگرگون کند. نمونه ای از این تغییر فاحش را می توان در دره سوهاندر در حوزه دهسرد و بسیاری نقاط مشابه دیگر مشاهده نمود که در حالت طبیعی پوشش مرتعی و جنگلی آن حدود ۸۰ درصد بوده. اما هم اکنون به کلی نابود شده و تنها ۲۰ درصد پوشش گیاهی آن باقی مانده است. از رویشهای عمده این پارک می توان به گونه هایی نظیر: کلاه میرحسن، ارچن، سیه چوب، انواع گون، زیتون وحشی و جنگلهای بادام وحشی، کنار، اورس، بنه و کهکم، پوشش انبوه هوم تنگس، درمنه و انواع گیاهان دارویی علفی اشاره کرد.
همچنین در میان ارتفاعات رشته کوه خبر، درختان اورس و سروکوهی تنومندی رشد کرده که با توجه به دیواره های بلند پیرامون آنها، یکی از نادرترین مناظر بدیع طبیعت ایران را بوجود آورده است.

کوهها:

۱)کوه شاهزاده
این کوه در دهستان بزنجان شهرستان بافت و درفاصله 20 کیلومتری شمال شرقی آن واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۴۳۷۵متر است و جزو کوههای فرعی رشته لاله زارمحسوب می شود.

۲)کوه خبر

  غارها:

غارترنگ ( Qar torang)
غار چشم سبزگوغر( Qar casm sabz gugar )
غار جواران رابر از توابع شهرستان رابر(Qar
javaran rabor)
غار شب پره خبر بافت( Qar sabparexabr)


مناطق حفاظت شده طبیعی استان کرمان شرایط اقلیمی خاص و تنوع آب و هوایی دارد و از سه گونه آب و هوای گرمسیری ، سردسیری و معتدل برخوردار است . به همین دلیل این استان از زیستگاههای متعدد طبیعی برای پرورش گونه های متنوع گیاهی و جانوری است که درسالهای اخیر به حفظ و حراست آن توجه شده است.

منطقه شکار ممنوع انجرک (anjerak)

منطقه شکار ممنوع انجرک برگرفته از نام روستای انجرک با وسعتی هکتار در محدوده بخش رابر واقع شده و تماما
به صورت پرتگاههای صخره ای و پوشیده از درختان جنگلی
است.

پناهگاه حیات وحش خبر و روچون:

این پناهگاه در محدوده شهرستان بافت واقع و در سال 1350 یکی از مناطق حفاظت شده است اعلام شده و از مناطق کمیاب
و نادر کشور است که از جهات مختلف آموزشی ، تفریحی ، علمی و اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد.
مساحت این منطقه حدود 169200 هکتار تعیین و اعلام شده است . نام این پناهگاه در سال 1354 تحت همین عنوان در
فهرستی شامل تعداد 36 منطقه حفاظت شده پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کشور به سازمان ملل اعلام شده است در منطقه حیات وحش خبر و روچن گونه های جانوری بسیار متنوعی زندگی
می کنند و زیستگاه پستاندارانی چون پلنگ ، گربه، کل و بز ، قوچ و میش ،شغال ، کفتار، گراز، گرگ ، آهو ، خرگوش
و غیره است .
انواع شکاریها از جمله عقاب طلایی ، عقاب دو برادر ، عقاب مارخور ، دلیجه کوچک ، هماو کرکس به تعداد فراوان در
این زیستگاه وجود دارند .
پرنده جیرفتی که از جمله پرندگان کمیاب محسوب می شود در پناهگاه خبر و روچون زندگی می کنند

 

 

 

معرفی غار آهکی طرُنگ (Torong) شهرستان بافت

 

غارها با اشکال و مناظر جالب وشگفت انگیز خود همواره مورد توجه انسان بوده اند . غار زمانی تشکیل می شود که آبهای زیرزمینی با نفوذ به داخل سنگها بتوانند قسمتی از آن را حل کنند و حفره و محفظه های کوچک وبزرگ ویا مجاری زیر زمینی بر جای گذارند.و گاهی ممکن است

یک رودخانه زیر زمینی نیز در آن وجود داشته باشد . چون سنگهای آهکی و دولومیتی به آسانی توسط آبهای زیرزمینی حل می شوند تشکیل غار بیشتر در این نوع سنگها دیده می شود.
غار آهکی طرنگ به عنوان مهمترین وطولانی ترین غار استان کرمان که در نوع خود بی نظیر ودارای مناظر وجلوه های طبیعی بسیار زیبا و پدیده های شگفت انگیز است که خود از جاذبه های طبیعی گردشگری استان کرمان محسوب می گردد و می تواند به عنوان یک قطب گردشگری در جنوب غربی استان کرمان ایفای نقش نماید .این غار از جمله غارهای متعدد مناطق کوهستانی استان کرمان می باشد که در فاصله 230 کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان واقع شده است .
جهت دسترسی به این غار از شهر کرمان مرکز استان کرمان ، می بایست از طریق جاده ای موسوم به جاده جوپاری سفر را آغاز نمود که تقریبا با طی 15 کیلومتر از این جاده به دوراهی بافت جوپار رسیده و از طریق جاده مخصوص بافت و بعد از گذشتن از آبادی های ومکانهای متعدد از جمله روستای بهرامجرد – شهرنگار - گردنه سنگ صیاد - روستای قلعه عسکر - گردنه کفنوئیه – روستای کیسکان – به شهر کوچک بزنجان رسیده که اینجاجاده به دو راه منشعب می گردد ،جاده ای که به سمت چپ امتداد می یابد به شهر رابر و امتداد مستقیم جاده با طی مسافت 8 کیلومتر به شهر بافت منتهی می شود . حال از شهر بافت جاده ای آسفالته به سمت جنوب وجود دارد ، موسوم به جاده ارزوئیه – خَبر که با طی تقریبا 50 کیلومتر از این جاده و گذشتن از چندین پارچه آبادی و بعد از گذشتن از دو راهی خبر - ارزوئیه ، جاده را به سمت ارزوئیه ادامه داده تا به یک دو راهی می رسیم . اینجا از جاده اصلی ارزوئیه یک جاده آسفالته فرعی منشعب می گرددکه به سمت آبادی های متعدد که مهمترین آنها روستای گوشک است منتهی می گردد. واین جاده نیز جاده گوشک نامیده می گردد.از این دو راهی تا روستای طرنگ حدود 20 کیلومتر فاصله است که تقریبا نیمی از راه ،جاده آسفالته و نیم دیگر راه جاده شنی نسبتا خوبی است . روستای طرنگ روستایی بزرگ و تقریبا مهمترین روستای منطقه بعداز گوشک محسوب می گردد. وادامه جاده با فاصله اندک به روستای گوشک امتداد می یابد . گروههایی که جهت دیدن غار طرنگ از مناطق دور دست می آیند به روستای طرنگ وارد می گردند . این روستا می تواند جهت اقامت افراد گروه مکان بسیار مناسب وخوبی باشد . مدارس و مساجد این روستا می تواند جهت اقامت موقت افراد در نظر گرفته شود که البته می بایست از قبل با مسئولین آنها هماهنگی لازم صورت گیرد .و همچنین در سمت شرق این روستا یعنی در مسیر پیمودن راه جهت رسیدن به کوه و غار طرنگ نیز دره ای سرسبز با رودخانه ای زیبا وجود دارد که طول این دره پوشیده از درختان گوناگون منجمله درخت گردو – چنار – (اُرس)بادام کوهی – بَنه (پسته کوهی) و بوته های گل خرزهره است و همچنین در نزدیکی چشمه ای زلال با آب پاکیزه چندین درخت چنار بسیار تنومند و کهنسال وجود دارد که عرصه نسبتا وسیعی را سایه انداخته اند که می تواند مکان بسیار مناسبی جهت اتراق و اقامت گروهها باشد . حال اگر همین دره را به سمت شرق(کوه طرنگ) امتداد دهیم بعد ازحدود 15 دقیقه و گذشتن از چند سد کوچک خاکی و سنگی – بتنی به پای کوه می رسیم که از پایین کوه دهانه چندین غار نمودار است که دهانه دو غار مشهود تر است .باید از دهانه غاری که در سمت راست وجود دارد ودر ارتفاع بالاتر قرار دارد صرف نظر نموده و بعد از عبور از مقابل آن و طی یک شیب نسبتا کوتاه در دامنه کوه به دهانه غاری دیگر رسیده که این دهانه غار از پایین کوه به درستی قابل روئت نمی باشد زیرا در بین شکاف کوه ولابلای شاخه های یک درخت واقع شده .اینجا دهانه اصلی جهت ورود به غار است .
دهانه غار حدود 6 متراست و در ارتفاع تقریبا 3000متری از سطح دریا واقع شده است . گر چه این غار در گذشته توسط هیئت کوهنوردی کرمان شناسایی و مسیر ها و دالانها ودهلیز های غار علامت گذاری وبعضا نام گذاری شده اند و در طول غار علائم وفلش هایی هم جهت راهنمایی افراد وجود دارد ،که فلش های قرمز رنگ مسیر های ناشناخته ویا بن بست غار را نشان می دهد و فلشهای سفید رنگ که مسیرهای مطمئن جهت رفتن به انتهای غار را نشان می دهند و باید آنها را دنبال نمود . ولی رفتن به داخل این غار و پیمودن مسیر های ایمن آن تا رسیدن به انتهای مناطق خشک آن وابتدای حفرهای دارای آب ، اجالتاً احتیاج به راهنمایی افراد خبره وبا تجربه ای دارد که قبلا مسیرهای این غار را پیموده اند و لازم است از تجهیزات مخصوص غار نوردی وسنگ نوردی و بااستفاده از طناب ، افراد جهت ورود به قعر غار حمایت شوند . از دهانه غار کمی که به سمت داخل غار برویم مسیر نسبتا کم شیب است اما کم کم شیب بیشتر می شود و از یک شیب نسبتا تند که می بایست دست به سنگ و با احتیاط کامل پایین رفت ، به یک راهرو می رسیم . اینجا می بایست مسیر مستقیم در امتداد حرکتمان به درون غار را رها نموده و در امتداد دیگر راهرو که در جهت عکس مسیر پیموده شده تا این مرحله است را دنبال نمود . این قسمت راهرو تنگتر و پرشیب تر شده و سنگهای آن بسیار صاف وصیقلی و لغزنده است و باید احتیاط بیشتر نمود تابه دهانه چند حفره خیلی عمیق که این حفره ها در زیر به یک تالار نسبتابزرگ منتهی شوند و این حفره ها در سقف این تالار می باشند برسیم .از کنار حفره بزرگ اول باید با احتیاط هر چه تمام عبور نمو د تا به حفره کوچکتر دوم رسید. اینجا با استفاده از سیم بکسل نردبانی فلزی کاملا قائم و معلق در فضا به ارتفاع تقریبا 10 متر وجود داردکه توسط چند لوله فلزی از بالای این حفره آویزان هستندکه باید توسط این نردبان به تالار پایین تری غار رفت .
به پایین این نردبان یعنی کف تالار که برسیم مسیر سمت چپ آن به دهلیز ها و راهرو هایی منتهی می شود که نباید رفت یعنی مسیر خط قرمز غار است اما سمت راست تالار نیز به چندین دهلیز و راهرو دیگر دارد.که این راهرو ها ودهلیز ها علامت گذاری وحتی نام گذاری شده اند . مثلا ار کنار دهلیزی باید عبور نمود که به محلی به اسم "میدان " منتهی می گردد . حال در انتهای این راهرو پیموده شده به دهلیزی می رسیم که این دهلیز ما را به تالار دیگری که از تالار قبلی حدود دو تا سه متر پایین تر است می رساند . در این تالار نیز دهلیز ها و راهرو های متعددی وجود دارد و در انتهای این تالار در گوشه سمت راست به دهانه چند چاه می رسیم که این چاهها به تالارهای زیرین غار که دارای آب می باشند ختم می گردند. چاهی که فلش سفید رنگ به سمت آن است کاملا عمودی است و از نیمه های این چاه دیوار ها کاملا سست وریزشی بوده و نامطمئن می باشد . ولی چاه دیگری در سمت چپ این این چاه وجود دارد که مسیر بهتری دارد و برای پائین رفتن مطمئن تر است . در نیمه های این چاه طناب پلاستیکی گره داری وجود دارد که با استفاده از آن می توان افراد را حمایت نمود تا به انتهای چاه رسید . که البته بهتر است زیاد به این طناب و نردبان طنابی که کنارش وجود دارد اعتماد ننمود و از تجهیزات مورد اطمینان همراه استفاده کرد . به کف چاه که برسیم راهرویی با شیب نسبتا تند و خاکی می رسیم که دهلیز های گوناگونی در امتداد این راهرو وجود دارد . در اینجا کابل مخابراتی سیاه رنگی محکمی که هم به عنوان راهنمای مسیر و هم جهت استفاده افراد در شیب تند مسیرخاکی وجود دارد که با عبور در امتداد این سیم نهایتا به چند حفره پر از آب می رسیم که بعضی از این حفره ها دارای آب راکد و بعضی نیز دارای آب روان ودر حال حرکت هستند ،خواهیم رسید. که به نظر می رسد اینجا آخرین مسیر خشکی پیموده شده غار است . البته اینجا انتهای غار محسوب نمی گردد . ممکن است این حفره ها ی دارای آب نیز به اعماق و انتهای غار ختم گردد که برای رسیدن به این نقاط احتیاج به تجهیزات ایمنی و غواصی خاص است که هنوز تا کنون این حفره ها شناسایی دقیق نشده اند . در اینجا لازم به تذکر است بهتر است ازحفره هایی که دارای آب راکد هستند به هیچ وجه برای آشامیدن استفاده نشود چون احتمال آلوده بودن آب وجود دارد .
در اعماق غار دمای هوا در تمام فصول تقریبا معتدل و ثابت بین 14 تا 20 درجه سانتی گراد است واز تهویه نسبتا خوبی از هوا برخوردار است .بطوری که در هیچ جای آن کمبود هوا واکسیژن احساس نمی گردد.فقط بر اثر تردد زیاد ممکن است گرد وغبار در هوا پخش گردد که بهتر است از ماسکهای طبی استفاده گردد. در این غار هیچ پوشش گیاهی قابل مشاهده ای وجود ندارد . ولی زندگی جانوری آن شامل جانورانی مثل خفاش و انواعی از حشرات مانندپشه، سوسک سیاه و ... که از فضله خفاش تغذیه می کنند رو یت گردید .
طول مسیر پیموده شده غار تقریبا 500 متر است و عرض راهروهای و تالار های غار بین 1 متر تا 15 متر متغیر است . چنانچه با راهنمایی افراد با تجربه غار نوردی انجام گیرد حداقل زمانی حدود 5/1ساعت وقت صرف می گردد .بهتر است گروه با تعداد خیلی زیاد نباشد چون گذشتن از راهروهای تنگ وحفره های باریک و عبور از چاهها وقت زیادی برای هر نفر صرف می گرددو توصیه می گردد تعداد افراد گروه از 10 نفر تجاوز ننماید .
همچنین لازم است علاوه بر تجهیزات کوهنوردی و کمک های اولیه ، وسایل روشنایی مطمئن نظیر هد لایت و چراغ قوه با لامپ وباطری اضافی و تعداد قابل توجهی شمع به همراه داشت و در طول مسیر با روشن نمودن شمع ها که هم در ایجاد روشنایی موثر است و هم در تشخیص مسیر برگشت کمک زیادی می نماید .

 

 تاريخ : ۳٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

دانشمندان شهرستان بافت:

۱) دکتر ارسلان خوارزمی (Prof. Dr Arsalan Kharazmi)

(برای دیدن اطلاعات بشتر روی اسم کلیک کنید)

 

 

 

۲) دکتر عطاالله امیدوار ( برای دیدن بیو گرافی روی اسم کلیک کنید)

دکتر عطاالله امیدوارمتولد 1325 بافت کرمان معمار،شهر ساز،عکاس ،فیلمساز،نقاش ،کارشناس ‏هنری.وی در زمینه های مختلف هنری فعال است و آثار او در ایران و خارج از کشور بنمایش گذاشته ‏شده است .او در زمینه نقاشی دیجیتالی از سال 2000 آثار خود را به معرض دید عموم گذاشته ،وی ‏برای هزاره سوم مجموعه آثار خودش را بنام پیش در آمدی به هزاره سوم به نمایش گذاشت.کلا تمام ‏نمایشگاههای وی از مجموعه پیش در آمدی به هزاره سوم نام دارد.آثار با نگرشی عمیق بر هنر و ‏فرهنگ تصویری ایران شکل گرفته در آثار وی همیشه شاخصه های هنر نقاشی ایران که عبارت است از ‏تکرار،ریتم،قرینه،توازن ،تقارن،هارمونی اشل که لازمه هنر تصویری چندین هزار ساله است به چشم می ‏خورد که نقش غلط اوج این تصاویر است. آثار زیبا و شاد هستند و سرشار از زندگی رنگ و ترکیب ‏بندی که در کارهای وی به کمال می رسد کارها در عین سادگی سهل و ممتنع است.در هر اثرش ده ‏ها اثرار و ایده های پنهانی کشف می شود.هر بیننده دیده های تازه ای را در آن پیدا می کند.تابلوها ‏در هر اندازه و به هر تناسب قابل ارائه است ،تغییرات رد رنگ و در فرم به سادگی انجام می پذیرد

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

۳)پروفسورعیسی سلاجقه 

 

 

 

متولد :1330متاهل دارای 3 فرزند شهرستان بافت

تحصیلات:
لیسانس (کارشناسی ) رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران  _سال 1354 _ رتبه اول در بین 125نفر فارغ التحصیل رشته عمران
 فوق لیسانس (کارشناسی ارشد ) رشته مهندسی عمران   _ دانشگاه ساری SURREY انگلستان  _ رتبه اول در بین دانشجویان از 16 کشور مختلف جهان سال 1356
- دکتری مهندسی عمران سال 1360دانشگاه ساری SURREY انگلستان

 سوابق تدریس دانشگاهی :
 تدریس بیش از 20 عنوان درس از دروس مهندسی عمران در زمینه طراحی انواع ساختمانها در دوره های کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری
 استاد راهنمای پایان نامه و تز دانشجویان ارشد و دکتری
دانشجوی کارشناسی ارشد 30فارغ التحصیل
 4دانشجوی دکتری 2فارغ التحصیل

 سوابق اجرایی در دانشگاه :
 رئیس بخش مهندسی عمران دانشگاه شهید باهنر کرمان 1360 لغایت 1364
 معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان 1365تا1370
رئیس دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان 1372لغایت 1373
 معاون تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید باهنر کرمان 1373تا 1379
 ارائه مقالات علمی ، سمینار و سخنرانی

 ارائه 20 مقاله در اکثر مجلات دانشگاههای ایران  و کشور های آمریکا انگلستان، استرالیا ، یونان، آلمان مجارستان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، چین،  ژاپن، مکزیک، سوریه، مالزی، سوئیس، اتریش، عربستان سعودی و هلند


  پروژه های تحقیقاتی :
 ارائه 10پروژه تحقیقاتی در زمینه های : طرح بهینه ساختمان ها  _ مهندسی زلزله   _ سازه های فولادی و بتنی – سازه های فضا کار
 محاسبات کامپیوتری  _ مقاوم سازی ساختمانها در برابر زلزله

  تجربیات حرفه ای و اجرایی مهندسی :
عضو هیئت تحریریه 4 مجله علمی ، پژوهشی بین المللی
 عضو انجمن بین المللی بهینه سازی مستقر در آلمان
 عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران
عضو آکادمی علوم نیویورک
 بررسی مقالات جهت 15مجله بین المللی
 رئیس 15جلسه کنفرانسهای بین المللی در داخل و خارج ازکشور جهت کنترل نقشه های ساختمانی
 عضو هیئت رئیسه نظام مهندسی استان کرمان سال1379
محاسبه  و اجرای بیش از 200 طرح عمرانی و مهندسی

  افتخارات علمی :
  استاد نمونه دانشگاه شهید باهنر کرمان  _ سال 1368  _1380
 پژوهشگر نمونه دانشگاه شهید باهنر کرمان   _سال  1373و1381  
پژوهشگر نمونه انجمن راه و ساختمان ایران و ارائه لوح تقدیر توسط وزیر مسکن و شهرسازی سال 1374
 پژوهشگر نمونه دومین و سومین جشنواره علمی فرهنگی استان کرمان 1375-1376
استاد و پژوهشگر نمونه دانشگاههای ایران انتخاب شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی و ارائه لوح تقدیر توسط رئیس جمهور سال 1377
چاپ بیوگرافی در کتاب فرهیختگان دنیا ،آمریکا سال 1377
 چاپ بیوگرافی در کتاب بیوگرافی بین المللی( IBC) کمبریج سال 1378 
 چاپ بیوگرافی در کتاب زندگی نامه فرهیختگان آمریکا آسیا سال 1380
 انتخاب شده به عنوان مرد محقق سال توسط انستیتوی بیوگرافی آمریکا(ABI) سال 1381

مسئولیت در شورا :
- نائب رئیس شورای اسلامی
 
عضو کمیسیونهای:
برنامه و بودجه، فنی و مهندسی

 

 

 

۴)دکتر ید الله رستگاری

 

 متخصص قلب و عروق

آقای دکتر یدا... رستگاری در سال 1331 در شهرستان بافت از توابع استان کرمان متولد شد. ایشان تحصیلات ابتدایی را در دبستان سعدی به سال 1338 و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام خمینی آغاز نمود و در سال 1350 موفق به اخذ مدرک دیپلم گردید. تحصیلات عالی خود را در سال 1351 در رشته پزشکی دانشکدة پزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد و به سال 1358 فارغ‌التحصیل شد. وی در سال 1369 موفق به اخذ درجة تخصصی از دانشکدة پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید. سپس تحصیلات فلوشیپ خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1374 به پایان رساند. ایشان اکنون به عنوان عضو هیئت علمی و استادیار گروه قلب و عروق در بخش قلب و عروق بیمارستان امام خمینی (ره) مشغول به کار می‌باشند. افتخارات: 1- رتبه اول در بورد تخصصی قلب و عروق در سال 1369
سمت های اجرائی (گذشته تاکنون)
1- مسئول آموزش دانشجویان و کارورزان (و آزمونهای گروه) سال 1379

 

 

 

 

۵)دکتر فریدون نوحی

دکتر «فریدون نوحی بزنجانی»، رئیس بیمارستان شهید رجایی و رئیس انجمن قلب ایران،‌ در سال 1330، در روستای «بزنجان» از توابع شهرستان «بافت» کرمان متولد شد. با ادامه تحصیلات در بزنجان و بافت و اخذ دیپلم «طبیعی» ‌در سال 48، بنا به تشویق والدین به خصوص پدر خود، تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دانشگاه را گرفت. او در اولین گروه از جوانان ایرانی بود که با گذر از آزمون و مرحله‌ای به نام «کنکور»، تحصیلات عالیه خود را آغاز کرد و در رشته پزشکی دانشگاه مشهد پذیرفته شد. در ایام دانشجویی با فرزند آیت‌‌الله خزعلی ازدواج کرد. با کسب عنوان دانشجوی برتر در طی سال‌های تحصیل و قبول شدن در امتحان ECFMG، برای ورود به عنوان انترن به دانشگاه‌های آمریکا، امکان تحصیل درآمریکا را کسب کرد، اما بنا به دستور سران مملکتی وقت، فرد دیگری به جای او فرستاده شد... پس از این اتفاق، او با حضور در بیمارستان شهید رجایی فعلی، در تخصص قلب ادامه تحصیل داد و برای ادای دین به مردم سرزمین خود، مدتی را به کرمان بازگشت و در آن‌جا به درمان بیماران پرداخت

=============================================================

=============================================================

=============================================================

مشاهیر شهرستان بافت

۱) عبدارضا اکبری (بازیگر مشهور سینما و تلویزیون)

 

 نام اصلی: عبدالرضا

نام خانوادگی اصلی: اکبری

سمت (در بخش های): بازیگران،

 تاریخ تولد: 1332 شهرستان بافت (شهر رابر )

مدرک تحصیلی: دیپلم تجربی

  شروع فعالیت در تاتر در سال ١٣۴٧. شروع فعالیت در تلویزیون در سال ١٣۵٩. شروع فعالیت سینمایی با بازی در فیلم "دوله تو" (رحیم رحیمی پور) در سال ١٣۶٣.

 بخشی از فیلم شناسی:

 

1385 اخراجی ها ( مسعود ده نمکی ) [بازیگر]

1381 روز کارنامه ( مسعود کرامتی ) [بازیگر]

1380 تو آزادی ( محمد علی طالبی ) [بازیگر]

1377 دختری با کفش‌های کتانی ( رسول صدرعاملی ) [بازیگر]

1374 سرعت ( محمدحسین لطیفی ) [بازیگر]

1374 بازی با مرگ ( حمید تمجیدی ) [بازیگر]

1374 کمین ( حمید خیرالدین ) [بازیگر]

1374 قانون ( فرامرز قریبیان ) [بازیگر]

1373 روز شیطان ( بهروز افخمی ) [بازیگر]

1372 پناهنده ( رسول ملاقلی‌پور ) [بازیگر]

1372 زیر سایه کنار ( جواد ارشاد ) [بازیگر]

1371 ماموریت آقای شادی ( محمدرضا زهتابی ) [بازیگر]

1371 مستاجر ( رحیم رحیمی پور ) [بازیگر]

1371 آنها هیچکس را دوست ندارند ( جعفر سیمایی ) [بازیگر]

1370 آقای بخشدار ( خسرو معصومی ) [بازیگر]

1368 فانی ( افشین شرکت ) [بازیگر]

1368 صنوبرهای سوزان ( عباس شیخ بابائی ) [بازیگر]

1368 آخرین پرواز ( احمدرضا درویش ) [بازیگر]

1366 کانی مانگا ( سیف الله داد ) [بازیگر]

1366 مکافات ( منوچهر مصیری ) [بازیگر]

1365 اتاق یک ( رحیم رحیمی پور ) [بازیگر]

1365 بی پناه ( علیرضا داودنژاد ) [بازیگر]

1365 جدال در تاسوکی ( فرامرز قریبیان ) [بازیگر]

 

====================================================

 دکتر شهیندخت خوارزمی          

شهیندخت خوارزمی در سال 1327 در شهر بافت استان کرمان به دنیا آمد.

وی دیپلم ادبی خود را در سیرجان اخذ کرد و در رشته روان‌شناسی در دانشگاه شیراز تا مقطع لیسانس ادامه تحصیل داد.

خوارزمی برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و مدرک فوق لیسانس روان‌شناسی و جامعه‌شناسی خود را از دانشگاه ایندیانا اخذ کرد و در همان دانشگاه با اخذ مدرک دکترای روان‌شناسی و ارتباطات و روش تحقیق به تحصیل خود خاتمه داد.

برخی از فعالیت‌های اجرایی دکتر خوارزمی:

 • عضو کمیته فرهنگی - اجتماعی معاونت برنامه ریزی و کارشناس واحد سنجش افکار و مدیر ارزشیابی کیفی، سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران. 1351-1356
 • عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان. 1350 - 1351
 • سرپرست گروه علوم تربیتی، دانشگاه کرمان. 1356-1358
 • سرپرست مرکز بررسی های اقتصادی و مشاور رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران. 1359-1368
 • مشاور و سرپرست پژوهش و آموزش انجمن مدیران صنایع. 1362- 1370
 • مشاور معاون پژوهشی وزارت صنایع سنگین. 1368-1370
 • مشاور وزیر معادن و فلزات.1372-1376
 • مشاور و عضو هیئت علمی کارشناسی ارشدسازمان مدیریت صنعتی 1370 تا کنون
 • عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات بین الملل دریای خزر. 1376-1378
 • مشاور شهردار تهران و مشاور معاونت توسعه مدیریت شهری و عضو کمیته راهبری شهرداری تهران: 1379-1381
 • مشاور سازمان‌های صنعتی خصوصی و دولتی از جمله ایران خودرو
 • عضو شورای عالی دانشنامه کاشان. از 1386 تا کنون
 • عضو هیئت مؤسس و نایب‌رییس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی 1383 تا کنون
 • عضو هیئت علمی اتاق ایران آلمان و دانشگاه ورتسبورگ
 • عضو شورای نویسندگان و هیئت تحریریه چند نشریه از جمله هفته نامه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن؛ صنعت و مدیریت؛ تدبیر؛ فراز؛ مدیرساز و بررسی ها و پژوهش‌های بازرگانی سرپرست پانل ایران و جهانی شدن

سوابق تدریس دکتر خوارزمی:

 • تدریس دروس روان شناسی (مبانی روان شناسی؛ روان شناسی خانواده، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی صنعتی و ...)؛ جامعه شناسی؛ آمار؛ روش تحقیق؛ ارتباطات و اطلاعات؛ تکنولوژی و مباحث گوناگون مدیریت در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و سازمان‌های توسعه مدیریت کشور
 • طراحی و برگزاری سمینار و کارگاه و دوره درباره آینده نگری و مطالعات آینده؛ توسعه؛ توسعه پایدار؛ تحولات جهانی؛ جهانی شدن؛ فرهنگ؛ انقلاب دیجیتال؛ جامعه اطلاعاتی؛ ارتباطات (تکنولوژی های نوین ارتباطی؛ انقلاب اطلاعات و ارتباطات، آثار این انقلاب بر زندگی انسان و جامعه بشری، کلان روندهای تحول آن و..)؛ تکنولوژی (توسعه تکنولوژی، خود اتکایی تکنولوژیک، انتقال تکنولوژی، آثار تکنولوژی بر انسان و ...)؛ اندیشه ها و مباحث نوین مدیریت (اندیشه‌های نو در مدیریت، مدیریت کیفیت، مدیریت دانایی، مدیریت نوآوری و خلاقیت، مدیریت توسعه انسانی، مدیریت تکنولوژی،فرهنگ صنعتی، مدیریت پژوهش، رفتار سازمانی، رهبری، مدیریت تحول و ....) و کیفیت زندگی
 • سخنران کلیدی در کنفرانس‌های بین‌المللی در ایران و سرپرست پانل و ارایه مقاله دراجلاس‌های بین‌المللی خارج از کشور، از جمله:
   ارایه مقاله "تحولات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایران". اجلاس MESA (انجمن مطالعات خاورمیانه)، واشنگتن دی سی. امریکا. با دعوت دانشگاه کلمبیا. 1379
   سرپرست پانل "ایران و جهانی شدن" و ارائه مقاله "جوانان ایران: عامل تحول اجتماعی". MESA. اورلاندو، امریکا. به دعوت دانشگاه کلمبیا. 1380

سوابق پژوهشی دکتر خوارزمی:

پروژه‌های پژوهشی اجرا شده (بدون پایان‌نامه‌های دانشجویی):

 • اجرا و سرپرستی چندین طرح پژوهشی درباره ارزشیابی برنامه‌های رادیو و تلویزیون با استفاده از روش‌های گوناگون از جمله نظر سنجی، تحلیل محتوا و طرح‌های تجربی سنجش آثار این برنامه‌ها بر کودکان و سایر مخاطبان
 • طرح "تدوین الگوهای مناسب مدیریت برای صنایع ایران"، انجمن مدیران صنایع. در این طرح 2125 نفر از سطوح مختلف در 41 واحد صنعتی بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفتند. گزارش پژوهش به دلیل تغییر دبیر کل انجمن انتشار نیافت
 • مستندسازی تجربه‌های موفق مدیریت در وزارت فلزات و معادن که در سه 3 کتاب به چاپ رسید
 • ملاحظات علمی و تکنولوژیک برنامه پنجساله دوم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور. سازمان برنامه و بودجه. 1379
 • طرح پژوهشی و مشاوره‌ای توسعه انسانی با استفاده از روش Participative action learning معاونت مالی ایران خودرو. 1380-1382
 • طرح "مطالعات توسعه نیافتگی ایران". مجمع تشخیص مصلحت نظام. مرکز تحقیقات استراتژیک.1379-1383
 • پروژه "بررسی فرصت های توسعه تکنولوژی و توسعه انسانی در قراردادهای سرمایه گذاری خارجی صنعت نفت و گاز ایران." دومین همایش بین‌المللی مدیریت و برنامه ریزی نفت و گاز کشور. دفتر فنآوری های ریاست جمهوری و وزارت نفت. تهران 1386

برخی از آثار دکتر خوارزمی:

 • مجموعه 35 مقاله درباره "الزامات انسانی توسعه تکنولوژیک در ایران". هفته نامه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
 • چاپ چندین مقاله در نشریه های علمی و تخصصی

ترجمه 5 کتاب به شرح زیر:

 • موج سوم. اثر الوین تافلر .1359
 • نخستین انقلاب جهانی. اثر الکساندر کینگ و برتراند اشنایدر. 1368
 • جابجایی در قدرت. اثر الوین تافلر.1369
 • جنگ و ضد جنگ. اثر هایدی و الوین تافلر.1373
 • ژاپن کشور شماره 1. اثر ازرا وگل. این ترجمه با همکاری شادروان دکتر علی اسدی انجام شد

تألیف سه کتاب زیر با همکاری دکتر محمدمهدی بهکیش و دکتر علی‌اکبر فرهنگی که گزارش طرح پژوهشی مستندسازی تجربه‌های موفق وزارت معادن و فلزات به شمار می‌آیند:

 • الزامات مدیریتی تعدیل اقتصادی: تجربه فولاد اهواز
 • مدیریت تغییر تکنولوژی: تجربه معادن سنگ چینی سنگاب نیریز
 • مدیریت تحقیق و توسعه: تجربه مرکز تحقیقات نسوز آذر

برخی از جوایز و افتخارات دکتر خوارزمی:

 • جایزه و مدال دانشجوی رتبه اول و فارغ التحصیل ممتاز دانشگاه شیراز
 • بورس تحصیلی کامل دانشگاه ایندیانا در دوره فوق لیسانی و دکترا
 • جایزه مترجم نمونه برای ترجمه کتاب جابجایی در قدرت. دانشگاه الزهرا
 • معرفی زندگینامه و مصاحبه یک ساعته در برنامه دانشوران ایران. رادیو فرهنگ که در سال 1386 چند بار پخش شد
 • درج نام و زندگینامه در"دانشنامه زنان فرهنگ ساز ایران و جهان." انتشارات زریاب. 1378

عضویت در انجمن‌های ایرانی و بین‌المللی از جمله:

=======================================================

دکتر هرمز دیار اعتمادی

 درسال1317 در شهرستان بافت از توابع کرمان متولد شد. و پس از تکمیل تحصیلات ابتدایی در زداگاه خود، و متوسطه در دبیرستان البرز تهران درسال 1335 وارد دانشگاه تهران شد. و در 1345 دکتری پزشکی عمومی، در 1354 تخصصی باکتری شناسی و در 1370 فوق تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی گرفت. وی عضو هئیت علمی و دانشیار گروه میکروب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران است.گروه : علوم پزشکیرشته : میکروب شناسیگرایش : علوم آزمایشگاهی بالینیتحصیلات رسمی و حرفه ای : هرمز دیاراعتمادی تحصیلات ابتدایی را در دبستان خسروی شهرستان بافت در سال 1324 و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز شهر تهران آغاز کرد و در سال 1335 دیپلم گرفت. در سال 1340 وارد دانشگاه تهران شد. در سال 1345 دکتری پزشکی عمومی، درسال 1354 تخصصی باکتری شناسی پزشکی و در 1370فوق تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی گرفت. وی دوره های تکمیلی The international course of T.B.4 را در دانشکده C.L.ASSOCIATION در دانشگاه اتاوای کانادا گذراند. وی هم اکنون دانشیار میکربشناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران است.فعالیتهای ضمن تحصیل : هرمز دیاراعتمادی درد وران تحصیل در رشته باکتری شناسی و میکرب شناسی در آزمایشگاههای گوناگون تهران به تحقیق و مطالعه در زمینه رشته خود بوده است.آرا و گرایشهای خاص : هرمز دیاراعتمادی از جمله باکتری شناسانی است که به میکرب شناسی و علوم آزمایشگاهی بالینی توجه ویژه ای دارد و وی دارای تجربه دراستفاده از پیشرفتهای جدید علمی دراین رشته در دانشگاه اتاوای کانادا می باشدتاريخ : ۱۸ آبان ۱۳۸٤ | ٢:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

شهرستان بافت
موقعيت جغرافيايي:

اين شهرستان در 156 كيلومتري جنوب غربي كرمان قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دريا 2250 متر است. بافت از نظر آب و هوا به دو منطقه سردسير و گرمسير تقسيم مي شود منطقه شمالي آب و هواي معتدل كوهستاني و منطقه جنوبي آب و هواي نيمه صحرائي دارد كوههاي شهرستان بافت دنباله رشته ارتفاعات مركزي ايران است كه به كوههاي جيرفت منتهي مي شود.

مهمترين رودهاي شهرستان بافت عبارتند از رود بافت (سلطانيه) ،رود رابر ،رود زردشت و رود خبر. در قادر آباد از توابع ارزوئيه جنگل نسبتا" وسيعي وجود دارد كه در آن حيواناتي از قبيل گراز و خرگوش ديده مي شوند و در نقاط كوهستاني يوزپلنگ ، گرگ، كل و بز كوهي و از پرندگان تيهو، دراج و سينه سياه(چكور) زندگي مي كنند.
 

ويژگيهاي اقتصادي و فرهنگي:

فعاليتهاي اقتصادي اين ناحيه بر دو پايه كشاورزي و دامپروري قرار گرفته و فعاليت صنعتي مهمي در آن وجود ندارد ولي در دولت آباد صوغان (شرق ارزوئيه) يك معدن كروميت وجود دارد.
محصولات كشاورزي بافت را مي توان به دو دسته تقسيم كرد محصولات مناطق سردسير مانند گردو  سيب زميني و حبوبات در رابر و گوغر و محصولات مناطق گرمسيري مانند خرما ،پنبه و غلات در ارزوئيه و شاهماران. صنايع دستي سنتي مانند قالي بافي و جاجيم بافي در بين ايالات و عشاير بافت رايج است.

 

شهر رابر

ييلاقات رابر
 

رابر در 24 كيلومتري بافت در مسير ارتباطي جاده جديد آسفالته جيرفت به بافت و كرمان واقع شده است. اين منطقه داراي آب و هواي مناسب، مناظري زيبا و ديدني و چشمه سارهاي فراوان است. در اين منطقه آثار تاريخي جالبي از دوران اشكاني و ساساني وجود دارد. مركز ييلاقي رابر در دامنه كوه مشهور كوه شاه واقع شده و هوايي خنك و كوهستاني دارد.

 

چشمه قلعه عسگر
 

چشمه قلعه عسگر در 11 كيلومتري روستاي سلطان آباد، در جنوب كرمان واقع شده است. آب اين چشمه از دسته آبهاي كلروره سديك سنگين و مشابه آب معدني اورياژ ايزر فرانسه است. اين دسته آبها بيشتر مصارف خارجي دارند و در رفع بيماري‌هاي لنفاتيسم، راشيتيسم، برخي بيماري‌هاي پوستي، رماتيسم و بيماري‌هاي زنانه مؤثر است.

 

عکسهای از غار جفریز در گوغر (غرب شهرستان بافت)تاريخ : ۱۸ آبان ۱۳۸٤ | ٢:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

ليست مدارس متوسطه عمومي دخترانه بافت

رديف نام دبيرستان منطقه آدرس تلفن
1 شهريور 17 ----- خيابان امام خميني

3900

2

7تير

----- كيسكان ----
3 امامت ----- خيابان آيت الله سعيدي كوچه عمل

3200

4

بهياري

----- خيابان امام

---

5

تربيت

----- خيابان چمران كوچه شهيد سلطاني 2025
6 حكمت ----- خيابان شهيد مفتح جنب دبيرستان 17شهريور 2794
7 خاتم الانبياء ----- خيابان امام 3296
8

رضوان

----- خيابان اميركبير 3573
9 رفعت ----- آهوئيه ----
10 شريعت ----- خيابان امام خميني 3426
11 شهيد بزنجان ----- بزنجان ----
12 شهيدرجايي ----- بزنجان 3206
13 شهيد مطهري ----- خيابان آيت الله سعيدي كوچه عمل 3200
14 شهيد باهنر ----- گوغر-اميرآباد 3290
15 فاطميه ----- پتكان دهسر ----
16 نرجس ----- خبر ----
 

ليست مدارس متوسطه عمومي پسرانه بافت

رديف نام دبيرستان منطقه آدرس تلفن
1 آزادگان ----- بلوار شهيد بهشتي 2796
2 آيت الله خامنه اي ----- خيابان طالقاني غربي 3800
3 آيت الله غفاري ----- خبر ----
4 امام خميني ----- خيابان امام كوچه هلال احمر 2919
5 راهيان نور ----- خيابان امام ----
6 شهيد بهشتي ----- خيابان شهيد ايرانپور 2009
7 شهيد چمران ----- بزنجان ----
8 شهيد مفتح ----- گوغر 3238
9 علامه طباطبائي ----- مسير سيرجان جنب مهمانسراي معدن اسفندقه 2096
10  علامه حلي ----- خيابان طالقاني غربي 3800
12 معرفت ----- خيابان امام 2548
13 مقداد ---- طرنگ ----
 

بيمارستان هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي كرمان - شهر بافت

 
 
رديف بيمارستان تحت پوشش نوع فعاليت رشته فعاليت آدرس تلفن
1 آيت الله كاشاني دانشگاه علوم پزشكي درماني عمومي بافت- خيابان امام خميني 3605

 

 

بيمارستانهای مهم شهرستان بافت

تلفن نام داروخانه آدرس شهرستان استان
2520 شفا بلوار شهيد بهشتي جنب ميدان بسيج بافت كرمان
2603 فرزين خواجه خ طالقاني شرقي ساختمان پزشكان بافت كرمان
36057 بيمارستان آيت اله كاشاني بافت خ امام خميني بيمارستان كاشاني بافت بافت كرمان
3322 شماره 16شاهماران بافت بخشي از زوئيه خ اصلي بافت كرمان
4413 انالوئي شاه ماران - خ اصلي روبروي بانك صادرات بافت كرمان
3242 ابن سينا ( پروين ) خ طالقاني شرقي بافت كرمان

 

 

  


ردیف

نام مکان

آدرس

تلفن

1

استادیوم شهید شهابی

بافت خیابان امام

2625

2

کلوپ شهید یار احمدی

بافت خیابان شهیدمفتح

 

3

زورخانه شهید هاشم نادری

خیابان شهید نواب صفوی

7860

   

مسجد جامع خیابان طالقانی روبروی بازار ولیعصر
مسجد امام حسین بلوار امام خمینی
مسجد صاحب الزمان بلوار امام چهارراه بلوار بهشتی
مسجد الرسول خیابان چمران
مسجد علی اسغر انتهای خیابان چمران
مسجد النبی بلوار امیرکبیر چهار راه برق
مسجد طفلان مسلم خیابان مفتح کوچه اعتمادی
مسجد امام محمد باقر خیابان فردوسی
مسجد امام رضا بلوار بهشتی کوچه اول بعد ا ز چهارراه پیروزی
حسینیه خواجه محمد خیابان طالقانی بازار قدیم
تکیه حضرت قاسم خیابان چمران کوچه شهید قاسم خضری
تکیه ابوالفضل بلوار امیر کبیر خیابان تکیه
تکیه حضر زینب خیابان نواب صفوی
تکیه فاطمیه خیابان کوچه هلال احمر
قبرستان سیدبرات خیابان امام کوچه هلال احمر
بهشت زهرا بلوار بهشتی
سقاخانه ابوالفضل چهار راه بلوار بهشتی
قدمگاه خواجه خیابان طالقانی غربی کوچه بانک ملت شعبه بازار میثم
قبرستان خواجه انتهای خیابان فردوسی

مراکز آموزش عالی

مرکز آموزش عالی بافت
دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه پیام نور

  کتابخانه های شهر بافت :

کتابخانه های عمومی : نیک نفس آدرس بافت خیابان پانزده خرداد مجتمع فرهنگی غدیر
کتابخانه عمومی نیک نفس تلفن 4227401
کتابخانه عموم ی شهید دستغیب – آدرس : بافت خیابان فردوسی انتهای خیابان اورژانس تلفن 4222299

   

 

 

Welcome to my weblog

Mehdi Aminizadeh Bezenjani

 

 

 

 تاريخ : ۱۸ آبان ۱۳۸٤ | ٢:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

وعده و وعیدهای دو رئیس جمهور    (خاتمی و احمدی نژاد)

سخنان خاتمی در مورد شهرستان بافت (۱۳۸۲) :


بافت يك شهر تازه‌روييده در جغرافياي ايران نيست، بلكه بيش از پنج‌ هزار سال سابقه‌ي تمدني و فرهنگي دارد.

حجت‌الاسلام‌والسلمين «سيدمحمد خاتمي» رييس‌جمهور در جريان سفر دوروزه‌ي خود به استان كرمان در ۱۳۸۳وارد بافت شد و در جمع پرشور مردم اين شهر با بيان اين كه بافت جزو مناطق سردسير كرمان است ولي گرماي قلبهاي مهربان آن از آفتاب آسمان گرم‌تر است، از مردم اين شهر به عنوان مردمي شريف، آگاه، ديندار و آزادي‌خواه كه در طول تاريخ منشا خدمات و آفرينش‌ها و خيرات فراوان بوده‌اند، ياد كرد.

وي خاطرنشان كرد كه آثار تاريخي يافت‌شده در تپه‌هاي اين شهر نشان مي‌دهد كه بيش از 4 هزار سال تمدن و فرهنگ و زندگي در آن جريان داشته است. مركز اين شهر مركز بيداري و دينداري بوده است و در همه‌ي عرصه‌هاي حيات اجتماعي ايران از جمله در جريان انقلاب بزرگ اسلامي و در حافظه‌ي 8 سال دفاع مقدس شاهد 508 شهيد گلگون كفن، 1430 جانباز و 73 آزاده‌ي سرافراز است؛ سرمايه‌اي كه مردم آن براي اسلام، ايران و تماميت ارضي پرداختند.

وي با گراميداشت ياد بزرگان اين منطقه افزود: اينجا سرزمين عشاير پاكدل است. انسانهايي كه جانشان صفاي طبيعت دارد و روانشان زلال عشق، استعدادهاي فراوان بافت غيرقابل انكار است. بسياري از تحصيلكرده‌هاي استان كرمان و ايران از اينجا برخاسته‌اند. وجود دو واحد دانشگاهي مژده رشد و پرورش دختر خانم‌ها و آقا پسرهاي عزيز را مي‌دهد كه اميدواريم با گسترش فضاي دانشگاهي در اين شهر بازهم شاهد پيشرفت هرچه بيشترش باشيم.

خاتمي به استعدادهاي كم‌نظير ان شهر اشاره كرد و افزود: اين شهر در توليد گندم مقام اول را دارد. در توليد پنبه مقام اول جنوب شرقي ايران را دارد. در دامداري داراي مقام دوم كشور است، از حيث توليد گل در مقام اول است و اينها نشان‌دهنده‌ي پيشرفت و استعدادهاي كم‌نظير اين شهر است و سرمايه‌ي بزرگتر مردم، متواضع و هوشمند اين شهر هستند.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنانش به محروميت‌هاي مضاعف و خشكسالي‌هاي پياپي اين شهر نيز اشاره كرد و از خداوند منان است كه رحمت خود را نصيب ملت ايران به خصوص مردم بافت كند.

وي افزود: قبل از آمدن به اين شهر تصميم گرفته شد وامهاي كشاورزان بدون جريمه حداقل دو سال استمهال شود.

خاتمي ادامه داد: بافت به لحاظ معدني نيز مستعد است و يكي از بهترين ذخاير كروم را دارد ولي به اين شهر جفا شده است و احداث كارخانه كروم را كه تاكنون وعده داده بودند، عملي نكرده‌اند.

وي از علل و عوامل اين مساله را اين امر عنوان كرد كه قرار بوده اين كارخانه از سوي بخش خصوصي احداث شود و گفت: اميدوارم بازار توسعه‌ي فني تا قبل از پايان اين دولت، عمليات احداث اين كارخانه را انجام دهد.

وي با بيان اينكه بايد قولهاي داده‌شده‌اي كه عملي نشده است را جبران كنيم، گفت: با احداث چند كارخانه‌ي ديگر اين استعدادهاي اين شهر به فعليت خواهد رسيد.

خاتمي در ادامه با تشكر از وزير صنايع و معادن از وي خواست تا ترتيبي بدهد كه استعدادهاي صنعتي بافت با احداث چند كارخانه‌ي ديگري به فعليت برسد.

وي مسأله‌ي مرتع‌داري و ساماندهي عشاير را امر مهمي خواند و افزود: احداث راههايي با هزينه‌اي بالغ بر 8 هزار ميليون ريال با پيشرفت 70 درصد، گامي در جهت بهبود است و بايد كوشيد تا 30 درصد ديگر نيز با سرعت عمل راه‌اندازي شود.

خاتمي آبرساني روستايي و به طور كلي براي شهر بافت را امري حياتي ذكر كرد و اظهار داشت: پيشرفت روستايي 30 درصد بوده است و در سال آينده بايد امكانات بيشتري در اختيار قرار داده شود.

وي به سد شهر بافت كه تا پايان امسال به بهره‌داري مي‌رسد نيز اشاره كرد و افزود: احداث دو سد ديگر نيز در دست مطالعه است.

سخنان احمدی نژاد در مورد شهرستان بافت (۱۳۸۶) :

به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد رييس جمهوري روز شنبه در چهارمين وآخرين روز از سفرش به كرمان در جمع مردم شهرستان بافت افزود: دشمنان ‪۲۸‬ سال عليه ملت ما فتنه انگيزي كردند، اما به فضل خدا ملت ايران روز به روز مقتدر تر و پيشرفته‌تر از گذشته است و دشمنان ضعيف تر ،حقيرتر و رسوا تر هستند.

رييس جمهوري تصريح كرد:درموضوع هسته‌اي ملت ايران محكم ايستاده و حتي يك قدم از حقوق خود عقب نشيني نخواهد كرد و تا فتح قله‌هاي افتخار پيش خواهد رفت.

احمدي نژاد ادامه داد: مشكل امروز عالم اين است كه عده‌اي زورگو و خودخواه از انديشه پيامبران فاصله گرفته‌اند و بخاطر فاصله گرفتن از خدا، سرتاسر زندگي شان از دشمني، چپاول، تجاوز، دروغگويي و اشغال سرزمين ديگران پر شده است.

رييس جمهوري اظهار داشت: مشكل اين است كه افرادي به جاي اينكه خدا را ناظر ببينند و به سمت عمل صالح و عشق به انسانها قدم بردارند،به دنبال تسلط بر ملتها و تامين منافع گروه، حزب و دسته خود هستند.

احمدي نژاد افزود: اين قدرتهاي زورگو و اين افراد خودخواه اگر فرصتي براي حكومت پيدا كنند از اين فرصت براي تبعيض، چپاول و پركردن جيب‌ها و تحقق تمايلات شخصي و گروهي خود استفاده مي‌كنند .

رييس جمهوري با تاكيد بر اينكه خداي بزرگ بيني قدرتمندان و زورگويان را به خاك خواهد ماليد، گفت: آنها با همين انديشه امروز در تلاش هستند كه در مقابل حركت پرشتاب ملت ايران به سمت قله‌هاي ترقي مانع ايجاد كنند .

احمدي نژاد دربخش ديگري از سخنان خود برتلاش دولت و ملت براي ساختن كشورتاكيد كرد و بااشاره به اينكه در گذشته آنطور كه بايد و شايد براي سازندگي بافت تلاش نشده، گفت كه در جلسه شب گذشته دولت تصميمات خوبي براي شهرستان بافت اتخاذ كرده است.

رييس جمهوري در ادامه تلاش براي ايجاد اشتغال و رفع بيكاري جوانان را از اقدامات مهم دولت براي جوانان عنوان كرد و سهم جوانان بافت از تسهيلات ارزان قيمت زودبازده در سال جاري را يك هزار ميليارد ريال اعلام كرد.

احمدي نژاد از مطالعه براي احداث مجتمع ‪ ۸۰۰‬هزار تني فولاد ،احداث منطقه نمونه گردشگري، تجهيز و تكميل بيمارستان بافت، تسريع در ساخت سد صفارود، تاسيس مركز آموزش فرش، اختصاص ‪ ۱۰‬ميليارد ريال اضافه بر بودجه استاني براي براي دو بانده كردن راه كرمان به بافت و بافت حاجي آباد خبر داد.

رئيس جمهوري همچنين احداث مركز تحقيات گردو، اختصاص بيش از ‪ ۷۰‬ميليارد ريال براي راههاي عشايري ، كمك به ساختمان آموزش عالي براي جوانان بافت ، ساخت دو مجموعه ورزشي مجهز براي دختران و پسران رااز ديگر تصميمات دولت براي بافت اعلام كرد

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۲/۱۵‬وي ادامه داد: بيمارستان بافت با 80 درصد پيشرفت همچنان معطل مانده و بايد ترتيبي بدهيم كه هرچه زودتر مردم خوب بافت از يك بيمارستان كارآمد برخوردار شوند.


تاريخ : ۱۸ آبان ۱۳۸٤ | ٢:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

سد شهرستان بافت:

وزير نيرو گفت: ‪ ۷۹‬سد در حال احداث تا چهار سال آينده در كشور به بهره برداري خواهد رسيد.

پرويز فتاح روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح سيستم انحراف آب سد مخزني بافت افزود: به انجام رساندن كار ساخت اين سدها با عنايت دولت و خواست مجلس شوراي اسلامي كاملا در كشورامكان پذير است.

وي شمار سدهاي در حال مطالعه كشور را ‪ ۱۷۸‬سد اعلام كرد و گفت: براي شروع اين طرحها بسيار با تامل و تدبير عمل خواهيم كرد به گونه‌اي كه اين سدها زود بازده و توان ادامه كار را هم داشته باشند.

وزير نيرو گفت: بايد انديشيد كه طرحها را چگونه بايد شروع كرد و ما تسليم فشارها نخواهيم شد.

وي با تاكيد بر مشاهده كامل طرحها گفت: براي مثال مخزن بسياري از سدها احداث شده‌است ، اما كانال‌هاي آبرساني و خطوط لوله آنها احداث نشده‌اند.

وي توسعه كشور را به طور ريشه‌اي وابسته به آب دانست و گفت بدون آب كاري به ثمر نمي‌رسد و هيچ توسعه‌اي محقق نمي‌شود.

وي از جمله شاخص‌هاي مهم و نخست دستيابي به اهداف برنامه ‪ ۲۰‬ساله توسعه كشور را آب عنوان و تصريح كرد: توسعه با شعار ممكن نمي‌شود بلكه مصاديق و شاخص‌ها ما را به توسعه مي‌رساند.

فتاح اظهار داشت: به بحث آب در دولتهاي گذشته پرداخته شده، اما با توجه به چشم انداز ‪ ۲۰‬ساله، برنامه چهارم توسعه بايد بيشتر به اين مقوله بپردازيم.

وي بر ضرورت بكارگيري تدبير مهندسي اقتصادي و كارشناسي در هزينه‌كرد منابع تاكيد كرد و گفت: ما دائما نبايد بگوييم اعتبار كم است بلكه نگاه ما بايد عوض شود و هزينه‌ها را كنترل كنيم.

وي در همين زمينه افزود: لايحه‌اي را براي جلوگيري از مصرف بي‌رويه آب و برق تهيه و امسال به مجلس ارسال خواهيم كرد چرا كه كشور ما در مصرف آب و برق يك اسراف كار حرفه‌اي شده است.

وي رشد مصرف آب در كشور را در سال جاري هشت درصد و رشد مصرف برق را ‪ ۱۰/۳‬درصد بيان كرد و گفت: پيش بيني وزارت نيرو شش درصد بوده‌است و اين رشد براي كشورهاي اتحاديه اروپا سالانه ‪ ۱/۲‬درصد است.

وزيرنيرو گفت: از اين به بعد در بودجه‌ها بيشتر به مباحث عمراني مي‌پردازيم و اميدواريم در شش ماه دوم امسال بودجه خوبي را به طرحهاي وزارت نيرو واصل كنيم.

وي همچنين با يادآوري اينكه دولت شعار خود را محروميت زدايي و عدالت محوري قرار داده‌است ،گفت: اگر چه اين مطلب هميشه شعار نظام بوده، اما الان رنگ و بوي بيشتري بخود گرفته‌است.

وي افزود: اشتغال با شعار موفق نمي‌شود و امروز اين مسئله با مسئله كار در كشور گره خورده و لذا يكي از مجاري آن سرمايه‌گذاري در توسعه آب است.

مدير عامل شركت سهامي آب منطقه‌اي كرمان هم در اين مراسم سد بافت را از مصاديق شعار محروميت زدايي و عدالت محوري دانست و گفت: اين شهرستان پس از پيروزي انقلاب اسلامي در حوزه عمليات زيرساخت اقتصادي يكي از شهرستانهاي محروم واقع شده‌است.

سيداحمد علوي همچنين متوسط بارندگي سالانه در استان كرمان را ‪ ۱۴۵‬ميليمتر معادل نصف شاخص كشوري اعلام كرد و گفت: با اين سطح بارندگي در اين استان وضعيت حادي داريم.

وي افزود: تقريبا مطالعات همه پنج حوزه آبريز استان كرمان انجام شده است.

وي در خصوص سد مخزني بافت گفت: اين سد در مرحله انحراف آب قرار دارد و در صورت تامين اعتبار تا پايان سال آينده تمام مي‌شود.

به گفته علوي سد مخزني بافت تاكنون ‪ ۳۵/۸۶‬درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

همچنين نماينده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء نيز در اين مراسم گفت:
سپاه پاسداران تاكنون ‪ ۱۴۰۰‬پروژه كوچك و بزرگ در زمينه خط انتقال آب، گاز نفت و راه را در كشور انجام داده است.

سردارخدابخشي گفت: اين قرارگاه ‪ ۴۵‬سد در دست اجرا دارد كه عمليات ساخت ‪ ۳۰‬سد را به انجام رسانده است.

نماينده مردم بافت در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به محروميت اين شهرستان اجراي طرحهاي زود بازده و كارشناسي شده را براي اشتغال زايي در اين شهرستان خواستار شد.

احمد پيش‌بين، نيروي انساني فعال و متخصص را سرمايه بزرگ اين منطقه دانست.

سد مخزني بافت با پيش بيني اعتبار ‪ ۲۹۰‬ميليارد ريال در حال ساخت است.

اين سد از نوع سد خاكي سنگ ريزه‌اي با هسته رسي قائم طول تاج ‪ ۱۱۳۷‬و عرض تاج ‪ ۱۰‬متر است، ارتفاع اين سد از بستر رودخانه ‪ ۶۲/۵‬متر است.

همچنين طول تونل سيستم انحراف اين سد كه امروز به بهره‌برداري رسيد ‪۳۱۷‬ متر است.

سدمخزني بافت در فاصله ‪ ۱۶۰‬كيلومتري جنوب غربي كرمان و در فاصله چهار كيلومتري شمال شرق بافت در استان كرمان واقع شده است.تاريخ : ۱٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

موانع افزايش توليد گردو در كشور
كرمان ـ مجيد نعمت اللهى: وجود درختان گردوى چندهزارساله در نقاط مختلف شهرستان بافت در استان كرمان شناخت ساكنين ادوار گذشته اين منطقه نسبت به ارزش غذايى و اقتصادى «گردو» رامورد تأييد قرار مى دهد.
با همين نگاه سطح زير كشت گردوى اين شهرستان در سالهاى متمادى گسترش يافته است تا جايى كه هم اينك از حدود ۹۵۰۰هكتار سطح زير كشت درختان مثمرگردو در «بافت» ساليانه بيش از ۱۴هزارو ۵۲۵تن گردو با ارزش ۱۴۵ميلياردريال برداشت مى شود. پيش بينى مى شود اين ارقام با توجه به اينكه بخش عظيمى از درختان گردوى اين منطقه هنوز به بارورى كامل نرسيده اند در سالهاى آتى نيز رشد قابل توجهى بيابد.
برگزارى جشن گردو در شهر «رابر» از توابع اين شهرستان كه سازمان آموزش و تحقيقات كشاورزى كشور به دليل تنوع و گستردگى ژنتيكى محصول گردو و در اين منطقه مقدمات راه اندازى يكى از چهار ايستگاه تخصصى تحقيقات گردوى كشور را در آن فراهم آورده فرصتى بودتا در هفتمين سال خشكسالى متوالى اين منطقه به وضعيت توليد گردو ومشكلات توليدكنندگان اين محصول با ارزش كه در سالهاى اخير خسارات زيادى را متحمل شده اند پرداخته شود.
داستان تكرارى توليد غيرعلمى
بالاترين متوسط عملكرد توليد گردوى جهان با رقم ۱۲تن در هكتار به كشور رومانى به عنوان يكى از كشورهاى اصلى توليد اين محصول اختصاص دارد و اين در شرايطى است كه تاكنون عملكرد توليد اين محصول دركشور ايران در بهترين شرايط از۴تن در هر هكتار فراتر نرفته است.
بررسى وضعيت توليد در شهرستان بافت كه از مستعدترين مناطق كشور در توليد اين محصول محسوب مى شود حاكى از آن است كه بخش عمده اى ازمشكلات فعلى توليدكنندگان به توليد غيرعلمى مربوط مى شود. در حال حاضر مناطق وسيعى از اين شهرستان از شرايط مساعدى براى كاشت و پرورش درخت گردو برخوردار است و برهمين اساس تنها توليد نهال در وسعتى بيش از ۲ هزارو پانصد هكتار در حال انجام است كه اميدوارى هاى زيادى را به آينده پديدار ساخته است.
با اين همه عدم ارتباط بهره برداران با مراكز تحقيقاتى براى بهره گيرى از يافته هاى علمى در اين زمينه همچنان به قوت خود باقى است و آموزش و ترويج نيز از جايگاه واقعى خود فاصله دارد.
جالب اينجاست كه تحقيقات هم نشان مى دهد ۲۰ درصد ازخساراتى كه هرساله به محصول گردو وارد مى شود براثر شيوه هاى اشتباه آبيارى است كه به پوسيدگى تنه درختان منجر مى شود.
از سويى تأثيرات مخرب آفاتى نظير آفت «كرم خراط» و يا تداوم خشكسالى و كم آبى در مناطق كويرى كشور كه بيشتر منابع آب سطحى هستند نيز بر روند توليد محصول گردو همواره وجود داشته است. تمركز محصول در سرشاخه ها در نتيجه رعايت نكردن فاصله درختان در باغها هم از ديگر مواردى است كه ضرورت ارائه آموزشهاى لازم به باغداران را بيش از پيش آشكار مى كند.
سيد محمدرضا مظفرى كارشناس ارشد مركز تحقيقات كشاورزى استان كرمان به تنوع و گستردگى ژنتيكى گردو در شهرستان بافت اشاره مى كند و لزوم برنامه ريزى براى توسعه كشت و صادرات و گسترش طرحهاى تحقيقاتى با هدف توليد محصول با كيفيت را يادآور مى شود. وى با ذكر اين نكته كه تا قبل از سال ۷۵ هيچ طرح تحقيقاتى پيرامون توليد گردو در استان كرمان انجام نشده است از اجراى اولين طرح تحقيقاتى استان در اين زمينه با عنوان طرح «بررسى ژن پلاسم گردوى كرمان» براى شناسايى تك درختان مرغوب خبر مى دهد.
وى نتايج و دستاوردهاى اين طرح تحقيقاتى را براى تكثير نژادهاى برتر گردو و ايجاد باغات يك دست مهم ارزيابى مى كند و معتقد است تنها با اجراى عمليات بهزراعى و به نژادى و مطالعه همه جانبه قبل از احداث باغ مى توانيم پايين بودن متوسط عملكرد توليد گردو در كشور را جبران كنيم.
اين كارشناس كشاورزى بررسى وضعيت آب با توجه به اينكه در هر هكتار به ۵ تا ۷هزار متر مكعب آب موردنياز است، آزمايش كيفيت آب، آبيارى بموقع باغات و استفاده از روشهاى صحيح آبيارى، بررسى وضعيت خاك، توجه به گرده افشانى مناسب و رعايت فاصله گرده افشانى ، انتخاب محل مناسب براى كاشت با هدف پيشگيرى از عوارض سرمازدگى و كشت نهال مطلوب را بخشهايى از مطالعه همه جانبه اى ذكر مى كندكه بايد قبل از احداث باغات گردو انجام شود.
به گفته وى در حال حاضر بيش از ۹۰درصد باغات گردوى جهان پيوندى و تأييدشده و بيش از ۹۰درصد باغات ايران غيرپيوندى و با آينده اى نامشخص است. مظفرى در پايان خواستار تسريع در تأمين كادر علمى و اعتبار لازم براى آغاز به كار سايت تخصصى تحقيقات گردوى «رابر»  در شهرستان بافت مى شود تا در منطقه اى كه به عنوان يكى از ذخاير ژنتيكى اين محصول محسوب مى شود علاوه بر افزايش حجم توليد، دستيابى به محصولى با قابليت عرضه به بازارهاى جهانى نيز ميسر شود. از نگاه كارشناسان كشاورزى مشكلات ديگرى نيز در روند توليد تامصرف گردو در كشور وجود دارد كه از مهمترين آنها مى توان به نبود كارگاههاى بسته بندى و صنايع جنبى در مناطق توليد عمده اين محصول اشاره كرد كه در شمار دلايل اصلى پايين بودن ميزان صادرات گردو نيز مطرح است.
ناصر آقارضايى مدير جهادكشاورزى شهرستان بافت بر راه اندازى تعاونى باعضويت گردوكاران شهرستان با هدف ايجاد انسجام بيشتر در رفع مشكلات موجود تأكيددارد و مى افزايد: «در صورت تحقق اين امر علاوه بر ارائه خدمات جنبى به كشاورزان و فرآورى ودرجه بندى گردو و مغزگردو مى توان راه اندازى كارخانجات ضبط و بسته بندى را هم پيگيرى كرد و گامهاى مؤثرترى در توليد و صادرات برداشت.»
با وجود كاربرد وسيع مغز گردو در تهيه غذاهاى ايرانى ، شيرينى سازى و تهيه روغن خوراكى ، پوست سبز گردو در رنگرزى و داروسازى و نيز برخوردارى چوب درخت گردو از دوام و قابليت تورق بالا براى استفاده در منبت كارى، صنايع چوبى، دكوراسيون، مبلمان و تهيه آلات موسيقى . شهروندان ايرانى اطلاعات چندانى در زمينه ارزش اقتصادى آن ندارند و در مورد ناشناخته ماندن ميوه باارزش درخت گردو و ناآگاهى مصرف كنندگان از فوايد آن هم همين بس كه اين محصول با وجوددارابودن ارزش غذايى بالاتر و قيمت پايين تر نسبت به بسيارى از محصولات كشاورزى در سبد مصرف خانوار ايرانى چندان موردتوجه قرار نگرفته است . دراين زمينه با تبليغات در رسانه ها و ايجاد شناخت در مردم نسبت به ارزش غذايى و اقتصادى گردو مى توان به توسعه پايدار كشاورزى كشور نيز كمك كرد.

                                                                  تاريخ : ۱٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

عدم استفاده ازسرمايه های خدادادی بخاطر بی توجهی ها و بی عدالتی ها

 خاتمی و مردم بافت:

وي افزود: اين شهر در توليد گندم مقام اول را دارد. در توليد پنبه مقام اول جنوب شرقي ايران را دارد. در دامداري داراي مقام دوم كشور است، از حيث توليد گل در مقام اول است و اينها نشان دهنده پيشرفت و استعدادهاي كم نظير اين شهر است و سرمايه بزرگتر مردم، تواضع و هوشمند ي آنهاست.

حال شما خود وضعيت اقتصادی و اجتماعی اکنون بافت را با عدم سنخيت با موارد بالا را جمع کنيدو به قضاوت نشينيد.تاريخ : ۱٠ آبان ۱۳۸٤ | ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

 

 

 به نام خالق زیبایها

 

ما از دیار بافت می گوییم                 از سرزمین باغ های سبز 

 

خلد برین نمونه جنت سرای بافت          تنگ آمد فضای جهان از فضای بافت

با آن لطافت ، آب و هوای بهشت عدن       کی همسری نموده با آب و هوای بافت  

 

 

 

 

 

**

**

**

 

 

به نام حق

 

وصیت نامه شهید بزرگوار خدامراد برکنانی پور

(دایی بزرگوار اینجانب مهدی امینی مدیر وبلاگ) 

 

 

شهید خدامراد برکنانی‌پور در سال 1338 در روستای برکنان از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت متولد شد؛ وی در دوران کودکی به اندازه توان خود به پدر و مادر کمک می‌کرد و ضمن کار، در کلاس‌های قرآن که در روستا تشکیل می‌شد، حضور می‌یافت.

وی دوره دبستان را روستای برکنان گذراند و برای ادامه تحصیل روانه مدرسه راهنمایی بزنجان شد؛ فاصله بین محل زندگی و تحصیل او نزدیک به 12 کیلومتر بود که این فاصله را  پای پیاده می‌پیمود؛ شهید برکنانی‌پور دوره دبیرستان را نیز در رشته اقتصاد در شهرستان بافت گذراند.

وی پس از اتمام خدمت نظام وظیفه، بنا به علاقه‌ای که به خدمت در مناطق محروم داشت، پس از گذراندن یه دوره سه ماهه در تهران، در اوایل مهرماه سال 61 راهی سرزمین کردستان شد و یک سالی در بوکان از شهرستان‌های کردستان به تدریس پرداخت.

شهید برکنانی‌پور علاوه بر تدریس، با تشکیل کلاس‌های عقیدتی برای دانش‌آموزان به رسوایی گروه‌های منحرف می‌پرداخت و هنگامی که از کلاس درس فارغ می‌شد بین مردم می‌رفت و به ارشاد آنان همت می‌گماشت.

وی زندگی بسیار ساده‌ای داشت سادگی و ساد‌ه‌زیستی را دوست می‌داشت و با دوستان و سایر افراد بسیار محترمانه برخورد می‌کرد؛ ضمن اینکه نسبت به ادای فریضه نماز اول وقت اهمیت بسیار قائل بود و در انجام سایر عبادات کوشا بود.

وی در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۱۳۶۲ در حال مأموریت در روستای بوکان به شهادت رسید.

بخشی وصیت‌نامه شهید

آری مکتب ما مکتب انتظار است. آری این بینش و این اعتقاد و انتظار است که اسلام را زنده نگه داشته است.

پدر و مادر عزیزم، خواهر و برادر انقلابی‌ام، نماز اول وقت را فراموش نکنید، از غیبت و بدگویی پرهیز کنید. دستورات اسلام را اجرا کنید از امام خمینی(ره) و حکومت اسلامی پیروی کنید به امید آمدن آقا امام زمان(عج).

صفات مومن: مؤمنان آنهایی هستند که چون آیات خدا را بر آنها تلاوت کنند، ایمانشان زیاد شود و به خدای خود در هر کاری توکل می‌کنند و همچنین مؤمنین کسانی هستند که نماز به پا می‌دارند و از آنچه به او داده انفاق می‌کنند.

 

شهید خدامراد برکنانی پور همواره از فرصت ماه مبارک رمضان برای عبادت استفاده می کرد و در انجام فرائض دینی از دیگران پیشی می گرفت. جیران برکنانی(خواهر شهید) می گوید برادر شهیدش توصیه های زیادی نسبت به روزه داری می کرد و به او در مراقبا از اعمال تاکید داشت. او حتی می گوید برادرش خبر شهادت شهید رجایی را در عالم رویا به او خبر داده بود.

 

مشخصات شهید:

نام نام‌خانوادگی: خدامراد برکنانی پور
سال تولد:1338
محل تو لد(استان/شهر):کرمان‌- بافت- برکنان
سال ورود به امور تربیتی:1361
مدرک تحصیلی:دیپلم
محل اشتغال:اداره آموزش و پرورش، شاغل در پست: مربی پرروشی
تاریخ اعزام به جبهه:1361
محل اعزام(استان/ شهر):کرمان- بافت
سایر سمت های اداری:تبلیغات- سپاه- جهاد سازندگی
نحوه شهادت:ترور توسط منافقین کوردل
تاریخ شهادت:21/5/62
محل شهادت:بوکان- (کردستان)
محل دفن شهید:روستا برکنان

 

خواب شهادت 
راوی:جیران برکنانی(خواهر شهید)

خرداد ماه سال 1362 مصادف با ماه رمضان بود خدامراد می‌گفت من از کردستان که آمده ام دو روز روزه نگرفته‌ام. اگر موفق به گرفتن روزه‌هایم نشدم بگوییدکه آنها را بگیرند.

من هم که دانش‌آموز سال دوم راهنمایی بودم امتحان ترم داشتم. مرا تشویق به خواندن کرد و گفت بیدار می‌شوی روزه بگیری؟ قول دادم حتما. سحرگاه بیدار شدم دیدم خدا مراد نیست از مادرم پرسیدم پس خدامراد کجا رفته؟ گفت:آب نداشتیم رفته سر قنات که از خانه دور بود آب بیاورد؛ بعد از چند دقیقه که سفره را آماده کرد من هم تعجب کرده بودم چقدر مهربان دلسوز است.

ابتدا وضو گرفت و به اتاقی که مخصوص خودش بود رفت. به من می‌گفت نباید پدر را به اسم صدا بزنی یا جلوتر از پدر راه بروی. یا یه چیزهایی روزه را باطل می‌کند،

می‌گفت حالا که بزرگ شده ای باید همه روزه‌هایت را بگیری.به من گفت برو . همان شب خواب دیده بودم فردی در اتاق خدامراد نشسته در را هم بسته، در را زدم پرسیدم شما کی هستین؟ گفت: برو به آن عکس نگاه کن ببین چی نوشته، رفتم دیدم نوشته محمد علی رجائی آمدم به وی گفتم شما آقای رجائی هستین؟ گفت: بیا بنشین.

از من پرسی خدامراد کجا رفته؟ من گفتم به خانه خواهرم رفته. گفت: من آمدم او را دعوت کنم با هم برویم، این قرآن و کت شلوار را به او نشان بده وبگو آمدم باهم برویم نبودی. بعد از دو برج با این قرآن بیا دعوت شده ای و با مردم برکنان خداحافظی هم بکن. بیدار شدم برای مادر و خدامراد تعریف کردم خدامراد به من گفت آفرین رجائی مرد قرآنی بود. حالا بیا این عکس بزرگ مرا بگیر داخل قرآن بگذار و این دعوت نامه مرا هم بگیر که داخل آنها نوشته بود همکاری با جهاد- سپاه بخشداری و چند نهاد دیگر) و نگهداری کن به مادرم هم چیزی نگو اگر برنگشتم آمدند از شما عکس خواستند آن را تحویل آنها بده من باید بروم.

بعد از دو ماه یعنی مرداد ماه خبر شهادتش را آوردند که او را سر بریدند. جسدش را هم به ما نشان ندادند.

  تاريخ : ٩ آبان ۱۳۸٤ | ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()
تاريخ : ٩ آبان ۱۳۸٤ | ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()

 

in the name of allah

Dear friend

this weblog need for your useful aids 

 please send Your informations about Baft city and subjects  for it better introduce    

                          

if you have information about your village or Baft city  please send it for me

i'll glad  for have complete weblog about  our city 

 

 

good luck

برای دیدن تصاویر شهرستان بافت سری به ادرس زیر بزنید

http://aminizadeh2005.blogfa.comتاريخ : ۸ آبان ۱۳۸٤ | ۱:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی امینی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.