سد شهرستان بافت:

وزير نيرو گفت: ‪ ۷۹‬سد در حال احداث تا چهار سال آينده در كشور به بهره برداري خواهد رسيد.

پرويز فتاح روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح سيستم انحراف آب سد مخزني بافت افزود: به انجام رساندن كار ساخت اين سدها با عنايت دولت و خواست مجلس شوراي اسلامي كاملا در كشورامكان پذير است.

وي شمار سدهاي در حال مطالعه كشور را ‪ ۱۷۸‬سد اعلام كرد و گفت: براي شروع اين طرحها بسيار با تامل و تدبير عمل خواهيم كرد به گونه‌اي كه اين سدها زود بازده و توان ادامه كار را هم داشته باشند.

وزير نيرو گفت: بايد انديشيد كه طرحها را چگونه بايد شروع كرد و ما تسليم فشارها نخواهيم شد.

وي با تاكيد بر مشاهده كامل طرحها گفت: براي مثال مخزن بسياري از سدها احداث شده‌است ، اما كانال‌هاي آبرساني و خطوط لوله آنها احداث نشده‌اند.

وي توسعه كشور را به طور ريشه‌اي وابسته به آب دانست و گفت بدون آب كاري به ثمر نمي‌رسد و هيچ توسعه‌اي محقق نمي‌شود.

وي از جمله شاخص‌هاي مهم و نخست دستيابي به اهداف برنامه ‪ ۲۰‬ساله توسعه كشور را آب عنوان و تصريح كرد: توسعه با شعار ممكن نمي‌شود بلكه مصاديق و شاخص‌ها ما را به توسعه مي‌رساند.

فتاح اظهار داشت: به بحث آب در دولتهاي گذشته پرداخته شده، اما با توجه به چشم انداز ‪ ۲۰‬ساله، برنامه چهارم توسعه بايد بيشتر به اين مقوله بپردازيم.

وي بر ضرورت بكارگيري تدبير مهندسي اقتصادي و كارشناسي در هزينه‌كرد منابع تاكيد كرد و گفت: ما دائما نبايد بگوييم اعتبار كم است بلكه نگاه ما بايد عوض شود و هزينه‌ها را كنترل كنيم.

وي در همين زمينه افزود: لايحه‌اي را براي جلوگيري از مصرف بي‌رويه آب و برق تهيه و امسال به مجلس ارسال خواهيم كرد چرا كه كشور ما در مصرف آب و برق يك اسراف كار حرفه‌اي شده است.

وي رشد مصرف آب در كشور را در سال جاري هشت درصد و رشد مصرف برق را ‪ ۱۰/۳‬درصد بيان كرد و گفت: پيش بيني وزارت نيرو شش درصد بوده‌است و اين رشد براي كشورهاي اتحاديه اروپا سالانه ‪ ۱/۲‬درصد است.

وزيرنيرو گفت: از اين به بعد در بودجه‌ها بيشتر به مباحث عمراني مي‌پردازيم و اميدواريم در شش ماه دوم امسال بودجه خوبي را به طرحهاي وزارت نيرو واصل كنيم.

وي همچنين با يادآوري اينكه دولت شعار خود را محروميت زدايي و عدالت محوري قرار داده‌است ،گفت: اگر چه اين مطلب هميشه شعار نظام بوده، اما الان رنگ و بوي بيشتري بخود گرفته‌است.

وي افزود: اشتغال با شعار موفق نمي‌شود و امروز اين مسئله با مسئله كار در كشور گره خورده و لذا يكي از مجاري آن سرمايه‌گذاري در توسعه آب است.

مدير عامل شركت سهامي آب منطقه‌اي كرمان هم در اين مراسم سد بافت را از مصاديق شعار محروميت زدايي و عدالت محوري دانست و گفت: اين شهرستان پس از پيروزي انقلاب اسلامي در حوزه عمليات زيرساخت اقتصادي يكي از شهرستانهاي محروم واقع شده‌است.

سيداحمد علوي همچنين متوسط بارندگي سالانه در استان كرمان را ‪ ۱۴۵‬ميليمتر معادل نصف شاخص كشوري اعلام كرد و گفت: با اين سطح بارندگي در اين استان وضعيت حادي داريم.

وي افزود: تقريبا مطالعات همه پنج حوزه آبريز استان كرمان انجام شده است.

وي در خصوص سد مخزني بافت گفت: اين سد در مرحله انحراف آب قرار دارد و در صورت تامين اعتبار تا پايان سال آينده تمام مي‌شود.

به گفته علوي سد مخزني بافت تاكنون ‪ ۳۵/۸۶‬درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

همچنين نماينده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء نيز در اين مراسم گفت:
سپاه پاسداران تاكنون ‪ ۱۴۰۰‬پروژه كوچك و بزرگ در زمينه خط انتقال آب، گاز نفت و راه را در كشور انجام داده است.

سردارخدابخشي گفت: اين قرارگاه ‪ ۴۵‬سد در دست اجرا دارد كه عمليات ساخت ‪ ۳۰‬سد را به انجام رسانده است.

نماينده مردم بافت در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به محروميت اين شهرستان اجراي طرحهاي زود بازده و كارشناسي شده را براي اشتغال زايي در اين شهرستان خواستار شد.

احمد پيش‌بين، نيروي انساني فعال و متخصص را سرمايه بزرگ اين منطقه دانست.

سد مخزني بافت با پيش بيني اعتبار ‪ ۲۹۰‬ميليارد ريال در حال ساخت است.

اين سد از نوع سد خاكي سنگ ريزه‌اي با هسته رسي قائم طول تاج ‪ ۱۱۳۷‬و عرض تاج ‪ ۱۰‬متر است، ارتفاع اين سد از بستر رودخانه ‪ ۶۲/۵‬متر است.

همچنين طول تونل سيستم انحراف اين سد كه امروز به بهره‌برداري رسيد ‪۳۱۷‬ متر است.

سدمخزني بافت در فاصله ‪ ۱۶۰‬كيلومتري جنوب غربي كرمان و در فاصله چهار كيلومتري شمال شرق بافت در استان كرمان واقع شده است.

[ ۱٠ آبان ۱۳۸٤ ] [ ۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ مهدی امینی ]

[ نظرات () ]

.: Weblog Themes By VatanSkin :.