شهرستان بافت
موقعيت جغرافيايي:

اين شهرستان در 156 كيلومتري جنوب غربي كرمان قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دريا 2250 متر است. بافت از نظر آب و هوا به دو منطقه سردسير و گرمسير تقسيم مي شود منطقه شمالي آب و هواي معتدل كوهستاني و منطقه جنوبي آب و هواي نيمه صحرائي دارد كوههاي شهرستان بافت دنباله رشته ارتفاعات مركزي ايران است كه به كوههاي جيرفت منتهي مي شود.

مهمترين رودهاي شهرستان بافت عبارتند از رود بافت (سلطانيه) ،رود رابر ،رود زردشت و رود خبر. در قادر آباد از توابع ارزوئيه جنگل نسبتا" وسيعي وجود دارد كه در آن حيواناتي از قبيل گراز و خرگوش ديده مي شوند و در نقاط كوهستاني يوزپلنگ ، گرگ، كل و بز كوهي و از پرندگان تيهو، دراج و سينه سياه(چكور) زندگي مي كنند.
 

ويژگيهاي اقتصادي و فرهنگي:

فعاليتهاي اقتصادي اين ناحيه بر دو پايه كشاورزي و دامپروري قرار گرفته و فعاليت صنعتي مهمي در آن وجود ندارد ولي در دولت آباد صوغان (شرق ارزوئيه) يك معدن كروميت وجود دارد.
محصولات كشاورزي بافت را مي توان به دو دسته تقسيم كرد محصولات مناطق سردسير مانند گردو  سيب زميني و حبوبات در رابر و گوغر و محصولات مناطق گرمسيري مانند خرما ،پنبه و غلات در ارزوئيه و شاهماران. صنايع دستي سنتي مانند قالي بافي و جاجيم بافي در بين ايالات و عشاير بافت رايج است.

 

شهر رابر

ييلاقات رابر
 

رابر در 24 كيلومتري بافت در مسير ارتباطي جاده جديد آسفالته جيرفت به بافت و كرمان واقع شده است. اين منطقه داراي آب و هواي مناسب، مناظري زيبا و ديدني و چشمه سارهاي فراوان است. در اين منطقه آثار تاريخي جالبي از دوران اشكاني و ساساني وجود دارد. مركز ييلاقي رابر در دامنه كوه مشهور كوه شاه واقع شده و هوايي خنك و كوهستاني دارد.

 

چشمه قلعه عسگر
 

چشمه قلعه عسگر در 11 كيلومتري روستاي سلطان آباد، در جنوب كرمان واقع شده است. آب اين چشمه از دسته آبهاي كلروره سديك سنگين و مشابه آب معدني اورياژ ايزر فرانسه است. اين دسته آبها بيشتر مصارف خارجي دارند و در رفع بيماري‌هاي لنفاتيسم، راشيتيسم، برخي بيماري‌هاي پوستي، رماتيسم و بيماري‌هاي زنانه مؤثر است.

 

عکسهای از غار جفریز در گوغر (غرب شهرستان بافت)

[ ۱۸ آبان ۱۳۸٤ ] [ ٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ مهدی امینی ]

[ نظرات () ]

.: Weblog Themes By VatanSkin :.