سد شهرستان بافت:

وزير نيرو گفت: ‪ ۷۹‬سد در حال احداث تا چهار سال آينده در كشور به بهره برداري خواهد رسيد.

پرويز فتاح روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح سيستم انحراف آب سد مخزني بافت افزود: به انجام رساندن كار ساخت اين سدها با عنايت دولت و خواست مجلس شوراي اسلامي كاملا در كشورامكان پذير است.

وي شمار سدهاي در حال مطالعه كشور را ‪ ۱۷۸‬سد اعلام كرد و گفت: براي شروع اين طرحها بسيار با تامل و تدبير عمل خواهيم كرد به گونه‌اي كه اين سدها زود بازده و توان ادامه كار را هم داشته باشند.

وزير نيرو گفت: بايد انديشيد كه طرحها را چگونه بايد شروع كرد و ما تسليم فشارها نخواهيم شد.

وي با تاكيد بر مشاهده كامل طرحها گفت: براي مثال مخزن بسياري از سدها احداث شده‌است ، اما كانال‌هاي آبرساني و خطوط لوله آنها احداث نشده‌اند.

وي توسعه كشور را به طور ريشه‌اي وابسته به آب دانست و گفت بدون آب كاري به ثمر نمي‌رسد و هيچ توسعه‌اي محقق نمي‌شود.

وي از جمله شاخص‌هاي مهم و نخست دستيابي به اهداف برنامه ‪ ۲۰‬ساله توسعه كشور را آب عنوان و تصريح كرد: توسعه با شعار ممكن نمي‌شود بلكه مصاديق و شاخص‌ها ما را به توسعه مي‌رساند.

فتاح اظهار داشت: به بحث آب در دولتهاي گذشته پرداخته شده، اما با توجه به چشم انداز ‪ ۲۰‬ساله، برنامه چهارم توسعه بايد بيشتر به اين مقوله بپردازيم.

وي بر ضرورت بكارگيري تدبير مهندسي اقتصادي و كارشناسي در هزينه‌كرد منابع تاكيد كرد و گفت: ما دائما نبايد بگوييم اعتبار كم است بلكه نگاه ما بايد عوض شود و هزينه‌ها را كنترل كنيم.

وي در همين زمينه افزود: لايحه‌اي را براي جلوگيري از مصرف بي‌رويه آب و برق تهيه و امسال به مجلس ارسال خواهيم كرد چرا كه كشور ما در مصرف آب و برق يك اسراف كار حرفه‌اي شده است.

وي رشد مصرف آب در كشور را در سال جاري هشت درصد و رشد مصرف برق را ‪ ۱۰/۳‬درصد بيان كرد و گفت: پيش بيني وزارت نيرو شش درصد بوده‌است و اين رشد براي كشورهاي اتحاديه اروپا سالانه ‪ ۱/۲‬درصد است.

وزيرنيرو گفت: از اين به بعد در بودجه‌ها بيشتر به مباحث عمراني مي‌پردازيم و اميدواريم در شش ماه دوم امسال بودجه خوبي را به طرحهاي وزارت نيرو واصل كنيم.

وي همچنين با يادآوري اينكه دولت شعار خود را محروميت زدايي و عدالت محوري قرار داده‌است ،گفت: اگر چه اين مطلب هميشه شعار نظام بوده، اما الان رنگ و بوي بيشتري بخود گرفته‌است.

وي افزود: اشتغال با شعار موفق نمي‌شود و امروز اين مسئله با مسئله كار در كشور گره خورده و لذا يكي از مجاري آن سرمايه‌گذاري در توسعه آب است.

مدير عامل شركت سهامي آب منطقه‌اي كرمان هم در اين مراسم سد بافت را از مصاديق شعار محروميت زدايي و عدالت محوري دانست و گفت: اين شهرستان پس از پيروزي انقلاب اسلامي در حوزه عمليات زيرساخت اقتصادي يكي از شهرستانهاي محروم واقع شده‌است.

سيداحمد علوي همچنين متوسط بارندگي سالانه در استان كرمان را ‪ ۱۴۵‬ميليمتر معادل نصف شاخص كشوري اعلام كرد و گفت: با اين سطح بارندگي در اين استان وضعيت حادي داريم.

وي افزود: تقريبا مطالعات همه پنج حوزه آبريز استان كرمان انجام شده است.

وي در خصوص سد مخزني بافت گفت: اين سد در مرحله انحراف آب قرار دارد و در صورت تامين اعتبار تا پايان سال آينده تمام مي‌شود.

به گفته علوي سد مخزني بافت تاكنون ‪ ۳۵/۸۶‬درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

همچنين نماينده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء نيز در اين مراسم گفت:
سپاه پاسداران تاكنون ‪ ۱۴۰۰‬پروژه كوچك و بزرگ در زمينه خط انتقال آب، گاز نفت و راه را در كشور انجام داده است.

سردارخدابخشي گفت: اين قرارگاه ‪ ۴۵‬سد در دست اجرا دارد كه عمليات ساخت ‪ ۳۰‬سد را به انجام رسانده است.

نماينده مردم بافت در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به محروميت اين شهرستان اجراي طرحهاي زود بازده و كارشناسي شده را براي اشتغال زايي در اين شهرستان خواستار شد.

احمد پيش‌بين، نيروي انساني فعال و متخصص را سرمايه بزرگ اين منطقه دانست.

سد مخزني بافت با پيش بيني اعتبار ‪ ۲۹۰‬ميليارد ريال در حال ساخت است.

اين سد از نوع سد خاكي سنگ ريزه‌اي با هسته رسي قائم طول تاج ‪ ۱۱۳۷‬و عرض تاج ‪ ۱۰‬متر است، ارتفاع اين سد از بستر رودخانه ‪ ۶۲/۵‬متر است.

همچنين طول تونل سيستم انحراف اين سد كه امروز به بهره‌برداري رسيد ‪۳۱۷‬ متر است.

سدمخزني بافت در فاصله ‪ ۱۶۰‬كيلومتري جنوب غربي كرمان و در فاصله چهار كيلومتري شمال شرق بافت در استان كرمان واقع شده است.

/ 4 نظر / 13 بازدید
abouzar ekhlaspour

سلام آقای امينی زاده ........ من دانشجوی مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت تهران هستم ...... اگه کمکی از من بر مياد در خدمتيم.....

abouzar ekhlaspour

آدرس ميلم بالا اشتباه وارد شده بود که اصلاحش کردم

احسان

سلام من احسان شفيعی بافتی متولد۵۹ دانشجوی ترم اول مهندسی عمران کارشناسی ارشد دانشگاه شهيد باهنر کرمان گرايش خاک و پی هستم از ديدن اين سايت بسيار خوشحال و خرسندشدم خيلی دلم می خواهد با شما همکاری و شمارا ياری کنم همانطور می دانيد بافت مشاهير ودانشمندان بزرگی در علوم متفاوت دارد حتما در معرفی آنها اقدام کند تلفن من در کرمان می باشد اگر در بخش مهندسی عمران دانشگاه کرمان کاری داشتيد تماس بگيريد در آخر از طرف پدرم (ايرج شفيعی ) وبرادرم (محسن شفيعی ) از شما کمال تشکر را دارم به اميد موفقيت روز افزونتان

حمزه وحامد شهابی

روستای بنابدان یکی از بهترین نقاط شهرستان بافت است حتما سر بزنید