پارک ملی خبر و ...

پارک ملی خبر


پارك ملي خبر و پناهگاه حيات وحش روچون در زمينه هاي كشاورزي، دامداري، معدن، جنگل و مرتع، داراي قابليت ها و استعدادهاي فراواني است كه همين قابليت ها سبب جذب جمعيت و در بعضي موارد اشغال زيستگاهها شده است. اما منطقه به دليل برخورداري از ذخاير بيولوژيك منحصر به فرد و طبيعت بكر، از چنان ارزشي برخوردار است كه نمي توان از آن به عنوان منبع خام جهت كشاورزي و صنعت استفاده كرد. از قابليتهاي اين منطقه مي توان به قابليت هاي تحقيقاتي به خاطر تنوع گياهي و جانوري، قابليت هاي آموزشي از جهت پديده هاي جغرافيايي، زمين شناسي، علوم جانوري و ...، قابليت هاي گردشگري به دليل چشم اندازهاي زيبا و دلنشين طبيعت (كه تاكنون به دليل دوري از شهرهاي بزرگ در نزد مردم ناشناخته مانده و تنها دره زيبا و ديدني شاه ولايت و چشمه گواراي آن، گاه و بيگاه پذيراي تعداد اندكي از بازديدكنندگان است) و قابليتهاي حفاظتي به دليل تنوع و تراكم پوشش گياهي، حيات وحش و زيستگاههاي بكر و دست نخورده اشاره كرد.
دهستانهاي خبر، دشتاب، شاهماران و وكيل آباد، از مهمترين مراكز جمعيتي موجود در پارك هستند. به طور كلي روستاييان و عشاير، جوامع انساني مؤثر در طبيعت اين منطقه را تشكيل مي دهند. جوامع عشايري به دليل وابستگي شديد به محيط طبيعي اطراف خود،  از سالياني دور در مسير كوچ خود از محدوده پناهگاه مي گذشته اند و منطقه ييلاق و قشلاق طوايفي از آنها داخل محدوده پناهگاه واقع بوده كه بر اساس مميزي انجام شده در سال ۶۸ و به دليل حفاظت اسكان عشاير، كوچ عشاير به خارج از محدوده پناهگاه تغيير يافته است. اما مسأله عشاير هنوز از مشكلاتي است كه ذهن محيط بانان منطقه را به خود مشغول كرده است. قلندري، مسئول محيط زيست بافت در اين زمينه مي گويد:
وجود بعضي از آباديها و روستاها در داخل و حاشيه پارك و همچنين وجود بيش از اندازه عشاير در منطقه كه تعداد زيادي از آنها هنوز طرح اسكان نگرفته اند و براي مأمورين مشكل ايجاد مي كنند، از مشكلات عمده اين منطقه است. وي همچنين كمبود نيرو، بحران خشكسالي و تأمين آب وحوش منطقه را از ديگر مشكلات اين منطقه ذكر مي كند.
وجود محيط باناني كه به خاطر عشق و علاقه وافرشان به طبيعت و با وجود همه مشكلات و كمبودها، به حفظ و حراست از منطقه مشغولند، از جمله مسائلي است كه نمي توان آن را ناديده انگاشت. مي شود گفت، محيط بانان جزو زحمتكش ترين و در عين حال گمنام ترين اقشار جامعه هستند كه ميراث طبيعي بجا مانده از اعماق گذشته ها را جان مي بخشند.

حيات وحش:

اين منطقه شامل گونه هايي از پستانداران مثل: كل و بز، قوچ و ميش، جبير، گرگ، پلنگ و يوزپلنگ، كاراكال، رودك عسل خوار، سگ تور،  شغال، كفتار، گراز، سمور، روباه و انواع مختلفي از پرندگان شكاري از جمله: عقاب طلايي، پيغو، قرقي، انواع بلبل، كبك، تيهو، شاهين، هدهد، داركوب باغي، جغد كوچك، كلاغ ابلق، زاغ نوك سياه و ... است. همچنين خزندگاني مثل بزمجه، انواع مارمولك، مار جعفري، كك مار، مار يالدار، مار دست بندي و افعي نيز در اين منطقه ديده مي شودو بعضي از گونه هاي جانوري اين پارك از جمله يوزپلنگ، كاراكال و پرندگاني چون هوبره در سطح كشور منحصر به فرد هستند.

تصاویری زیبا از پارک ملی خبر

/ 5 نظر / 9 بازدید
نمکی

رسول رضايي

از زحمات شما در تهيه اين وبلاگ سپاسگذارم.به اميد پيشرفت روزمره شهر زيبايمان بافت.

محسن قاسمی

سلام به نظر من نماینده شهرستان بافت اصلا به این شهرستان نمی رسد همش به فکر منافع شخصی خودش است

دوست

واقعاجالبه درموردروستای رچان برام مطالب ارسال کنید من اصالتم اونجاس ولی نمیشناسم خودمون هم تهران زندگی میکنیم مرسی